- Dzisiaj słowo Boże zachęca nas do budowania wolności w nas samych, w naszych umysłach i sercach - mówił 11 listopada w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski przewodniczył na Wawelu Mszy św. w intencji Ojczyzny. W homilii podkreślił, że dar wolności i niepodległości nie zależy tylko od mądrych rządów osób, którym powierzono troskę o wspólne dobro państwa. - Dzisiaj słowo Boże, zawarte w Liście św. Pawła do Kolosan, zachęca nas do budowania wolności w nas samych, w naszych umysłach i sercach. Słowo Boże zachęca nas do postaw, do cnót, które są fundamentem ludzkich relacji i budowania wspólnoty - uwrażliwiał.
Kardynał przyznał, że w Polsce często brakuje takich cnót. Za św. Pawłem wskazał, że potrzeba w codziennym życiu - rodzinnym, społecznym i politycznym - współczucia, dobroci, pokory, cierpliwości czy wybaczenia. - Czy te słowa mają pozostać tylko na kartach Pisma Świętego jako pobożne życzenie? Czy nie powinny być u podstaw naszych wzajemnych relacji? Czy nie powinny także inspirować tych, którzy przyjęli odpowiedzialność za nasze zbiorowe życie? - pytał zebranych.
Przypomniał, że trudne dzieje odzyskania przez Polskę niepodległości prawie 100 lat temu ukazują Bożą perspektywę patrzenia na wydarzenia rozgrywające się na świecie. - On jest Panem historii. To również On w naszym przypadku, 98 lat temu, "okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich" - powiedział.
Dodał, że Opatrzność Boża w celu przywrócenia sprawiedliwości na świecie posługuje się i ludźmi i wydarzeniami - wymienił tutaj konflikt między zaborcami, a także osobę Józefa Piłsudskiego, który w dziele legionów stworzył zalążek polskiego wojska.
Odwołując się do odczytanej Ewangelii, hierarcha wyjaśnił, że "jarzmo" Chrystusa to postawa miłości. - Chodzi o to, byśmy żyli Jego Ewangelią miłości Boga i bliźniego, czyniąc z naszego życia dar dla nich i ostatecznie dla Tego, od którego wyszliśmy, i do którego zmierzać mamy - nauczał kard. Dziwisz.
Jak zaznaczył, ta Chrystusowa Ewangelia miłości kształtuje Polaków już od 1050 lat. - Każde pokolenie i każdy człowiek przyjmuje osobiście tę prawdę, która wprawdzie rzeźbiła przez wieki polską kulturę, polskie tradycję i obyczaje, ale na nowo musi być przyjęta w sercu, musi stanowić wolny wybór - ocenił. Metropolita krakowski przypomniał, że budowanie polskiej państwowości było nierozerwalnie związane z przyjęciem przez Polskę chrztu i tworzeniem na jej ziemiach wspólnoty Kościoła. - Kim bylibyśmy bez Chrystusa, bez Ewangelii, bez Kościoła? Kościół był z polskim narodem w doli i niedoli, w chwilach zwycięstw i przegranych, upokorzeń i triumfu - zaznaczył.
Kard. Dziwisz stwierdził, że w ostatnich 27 latach historii Polski nie brakowało słabości, błędów i niepotrzebnych sporów. Wskazał jednak, że należy dziękować za tak wiele dobra, które się dokonało i dokonuje nadal w ojczyźnie. - Każdy z nas ma w tym swój mniejszy lub większy udział, niezależnie od tego, do jakiego stronnictwa należy. Jest za co dziękować Panu Bogu! - powiedział na zakończenie.
Czytaj także:
Kraków: Muzycznie dla Niepodległej
Lublin: Świętować czy manifestować?
Świdnica: Za cały nasz kraj...
Świdnica: W imię prawdy i sprawiedliwości
Radom: Patroni i bohaterowie
Elbląg: Synowie i córki tej ziemi
Koszalin: Jedność nie oznacza uniformizacji
Świdnica: Co jest patriotyzmem, a co nie?
Katowice: Abp Skworc: Brak szacunku największym zagrożeniem ojczyzny
Kraków: Maszerowali w zgodzie
Przasnysz: Recepta na patriotyzm
Sandomierz: Pod jedną biało-czerwoną flagą
Świdnica: Biskup odznaczony
Kraków: Patriotyzm w tramwaju
Lublin: Ojczyzna to ludzie
Gdynia: Vivat, Polska!
Maków Mazowiecki: Pamiętają o bohaterach Niepodległej
Stalowa Wola: Prezes Anioł był zadowolony
Gorzyce, Trześń: Z powagą i na słodko
Strzegom: Było dwóch wyróżnionych
Wrocław: Służba ojczyźnie prowadzi do Boga
Gdańsk: Jesteśmy wdzięczni i dumni
Łowicz: Patriotyzm to czynna miłość
Płock: Niepodległa i testament Sienkiewicza
Olsztyn: Nasza narodowa tożsamość
Mystków: Bp Jeż: Polska to inni ludzie...
Radom: Niepodległa i hołd pruski
Brzeg: Krzepią ducha i ciało
Toszek, Barut: Chrześcijańska postawa patriotyczna to szacunek dla każdego człowieka
Kraków: Pieśni, które łączą
Warszawa: Marsz w obronie Europy
Radłów: Nam też zależy
Nowy Sącz: Niech żyje!
Tarnów: Polska przedmurzem chrześcijaństwa
Przybysławice: Cena wolności
Kraków: W stronę silnej Europy
Warszawa: Pęknięta Niepodległa
Gliwice: Rachunek sumienia z wolności
Świdnik: Prezydent Duda śpiewał w Świdniku
Marcinkowice: Św. Marcin z rogalami i biegami
Łowicz: Przy ołtarzu i relikwiach
Chabówka-Nowy Sącz: Niepodległościowa para pociągu
Chobienia: Jesteśmy wolni!
Łowicz: Emocje młodych patriotów
Lubin: Lubińskie śpiewanie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.