Polska woła o ludzi sumienia!

Szkoda, że głos biskupów i katolików świeckich nie został wysłuchany w sprawie ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy - mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz przy czwartym ołtarzu, ustawionym przy kościele Mariackim.

- Nadzieja jest w młodych. Może dzięki nim coś się zmieni. Liczymy na mądrość i zaangażowanie w nasze wspólne i ważne sprawy młodego pokolenia Polek i Polaków - apelował metropolita krakowski, nawiązując do aktualnych i trudnych spraw, jakie ostatnio podejmowane są w polskim społeczeństwie.

- Niepokoją nas sprawy, o których mówiliśmy już wielokrotnie. Trzeba jednak powiedzieć raz jeszcze, że w polskim parlamencie przygotowywana jest niezwykle liberalna ustawa o metodzie in vitro. Stosując tę metodę, nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia - akcentował kardynał, przypominając również, że niedawno w nieodpowiedzialny sposób do sprzedaży dopuszczona została pigułka wczesnoporonna - stała się dostępna bez recepty także dla 15-letnich dziewcząt.

Metropolita krakowski skrytykował też ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy, akcentując jednocześnie, jaki jest głos Kościoła w tej kwestii: - Przemocy trzeba przeciwdziałać, ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideologii gender. Prowadzi to do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję. Szkoda, że głos biskupów i katolików świeckich nie został wysłuchany w tej sprawie - zauważył kard. Dziwisz.

Polska woła o ludzi sumienia!   Monika Łącka /Foto Gość W krakowskich uroczystościach uczestniczył prezydent elekt Andrzej Duda z rodzicami Jak tłumaczył, w sprawach moralnych dla katolików na pierwszym miejscu powinno być postawione nauczanie Jezusa, który mówił: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". - Czyste serce wolne jest od egoizmu, grzechu, nieuporządkowanych pragnień, od tego wszystkiego, co zaciemnia w każdym z nas obraz dziecka Bożego. Jak czytamy w Ewangelii, "z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota". Pamiętajmy o tym katalogu mrocznych postaw i czynów, by się ich ustrzec, by bronić przed nimi nasze serce, ale także nasze życie społeczne. Pamiętajmy o tym, patrząc także na nasze miasto i jego duchowe dziedzictwo, w które swój wkład przez wieki wnosili święci i błogosławieni. Wśród nich jaśnieje postać św. Jana Pawła II, który stał się przewodnikiem na drogach wiary dla milionów ludzi - przypominał kardynał, nawiązując także do Światowych Dni Młodzieży, które już za rok odbędą się w Krakowie.

- To wydarzenie, wielkie święto młodego Kościoła, wymaga przygotowania nie tylko logistycznego, ale przede wszystkim duchowego. Dlatego Krakowa nie możemy zaśmiecać propozycjami, które nie mają nic wspólnego z jego kulturą, z jego duchową tradycją - apelował kardynał, prosząc młodych ludzi o włączenie się w życie społeczne: - Aktualne są dziś słowa Jana Pawła II, który 20 lat temu przypominał nam, że "Polska woła o ludzi sumienia", posłusznych głosowi sumienia wzywającego człowieka w sanktuarium jego serca do czynienia dobra, a unikania zła. Polska woła o ludzi sumienia także w polityce i w stosunkach społecznych - mówił z naciskiem metropolita.

Do trudnych spraw społecznych nawiązali też w swoich kazaniach krakowscy biskupi: Jan Szkodoń, Grzegorz Ryś, Jan Zając i Damian Muskus.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Piątek
noc
-1°C Piątek
rano
1°C Piątek
dzień
1°C Piątek
wieczór
wiecej »