W benedyktyńskim klasztorze Dormitio w Jerozolimie wręczono 25 października po raz jedenasty "Nagrodę Góry Syjon" ( Mount-Zion-Award). W tym roku otrzymali ją: Nedal Rashed Jayousi, założyciel „Palestyńskiego domu na rzecz profesjonalnych rozwiązań” oraz Daniel Rossing, kierownik „Jerozolimskiego centrum na rzecz stosunków judeo-chrześcijańskich”. Ta pokojowa nagroda w wysokości 10 tys. euro jest przyznawana co dwa lata za wybitne zaangażowanie na rzecz dialogu religii i kultur jednemu przedstawicielowi społeczności żydowskiej i muzułmańskiej.
„Budowanie kultury dialogu w obliczu wielu przeciwieństw pozostaje wielkim wyzwaniem” – powiedział patriarcha łaciński Jerozolimy abp Fouad Twal w laudacji na cześć laureatów odnosząc się przy tym do ostatnich niepokojów wokół jerozolimskiego Wzgórza Świątynnego. Zaznaczył, że droga do pojednania między Palestyńczykami i Żydami jest jeszcze długa.
W rozmowie z Radiem Watykańskim Rossing powiedział, że jest zaszczycony tym, że otrzymał ją wraz z czołowym pokojowym działaczem palestyńskim. „Nagroda jest dla mnie o tyle znacząca, że nie jest ona przyznawana tylko za zasługi z przeszłości, lecz zachęca jej laureata do kontynuowania pracy na rzecz pojednania i dialogu w tym kraju” – wyznał laureat.
„Papież Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Ziem i Świętej wskazał na decydujący aspekt procesu pojednania: jest ono darem Boga i świętym obowiązkiem nas wszystkich. Mamy obowiązek dążyć do pojednania w kraju, w którym można zobaczyć dzisiaj tak wiele sporów i wrogości” – powiedział Rossing.
"Nagroda Góry Syjon" jest przyznawana co dwa lata od 1987 r. Jej fundatorem jest pochodzący z Essen w Niemczech ks. Wilhelm Salberg (1925-1996). Kapłan był synem żydowskiego ojca i matki chrześcijanki. Jego spadkiem zarządza Fundacja Góry Syjon z siedzibą w Lucernie w Szwajcarii.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.