Gen. Stephane Abrial w Polsce

Przebywający z wizytą w Polsce naczelny dowódca NATO ds. transformacji gen. Stephane Abrial wyraził we wtorek zadowolenie ze współpracy Sojuszu i polskich władz m.in. w zakresie wypracowywania nowej koncepcji strategicznej, która ma być opublikowana i wdrożona w 2010 r.

Gen. Abrial spotkał się we wtorek w Warszawie z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszkiem Gągorem. W środę ma odwiedzić natowskie Centrum Szkolenia JFTC (Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy.

Sojusznicze Dowództwo Transformacji (Allied Command Transformation - ACT) z kwaterą w Norfolk jest drugim obok Sojuszniczego Dowództwa Operacyjnego (Allied Command Operation-ACO) w Mons, strategicznym dowództwem NATO. Zostało utworzone w 2003 r.; odpowiada m.in. za dostosowanie Sojuszu do prowadzenia operacji w każdym rejonie potencjalnego konfliktu, a także opracowywaniem koncepcji prowadzenia działań w przyszłości.

Gen. Gągor dziękował we wtorek za wsparcie ze strony Dowództwa Transformacji dla procesu szkoleniowego polskiego wojska oraz pomoc w zmianach technicznych.

Poinformował także, że w ramach Sojuszu wypracowano koncepcję - która "czeka obecnie na finalną akceptację polityczną" - by Dowództwo odgrywało koordynacyjną rolę w szkoleniu afgańskiego wojska i policji.

Gen. Abrial wyraził zadowolenie, że w przyszłym roku w gronie jego zastępców pojawi się polski wojskowy.

"Uważam, że powinien być to przedstawiciel, który wywodzi się z wysokiej organizacji bądź struktury, pełniący obowiązki zarządzające, najlepiej posiadający doświadczenie międzynarodowe, idealnie gdyby wcześniej służył w NATO. Powinna to być osoba, która będzie w stanie koordynować i scalić międzynarodowy sztab ludzi" - powiedział dziennikarzom gen. Abrial.

Szef SGWP pytany o personalia wojskowego, który miałby objąć to stanowisko powiedział, że rozważanych jest kilka kandydatur.

W czerwcu tego roku szef MON informując o tym, że Polska będzie miała generalskie stanowisko w dowództwie w Norfolk wskazywał, że musi być to wojskowy z czterema gwiazdkami. W polskiej armii ma je obecnie jedynie szef Sztabu Generalnego WP. Pytany wówczas czy nominację mógłby otrzymać gen. Gągor, Klich powiedział, że nie. "Nie oddam generała Gągora, jest znakomitym szefem Sztabu Generalnego" - mówił wówczas minister. Zapowiadał wtedy, że nad kandydaturą "musi się zastanowić wspólnie z panem prezydentem".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABRIAL, NATO, WOJSKO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »