Po raz pierwszy spotkanie biskupów azjatyckich odbyło się w Wietnamie. Poświęcone zostało „Szkołom katolickim i ośrodkom katechetycznym jako miejscom formacji wiary w Eucharystię na terenie Azji”.
Temat ten od razu uwypuklił realia Kościoła w Wietnamie, gdzie katolicy mają całkowity zakaz prowadzenia placówek edukacyjno-wychowawczych.
W spotkaniu Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich (FABC) uczestniczyło w dniach 22-26 października 40 kardynałów, biskupów i księży z Bangladeszu, Indii, Japonii, Laosu, Makao, Malezji, Filipin, Korei Płd., Sri Lanki, Tajwanu i Tajlandii. Warto przypomnieć, że Federacja została powołana do życia w 1970 r. i od tego czasu nigdy jej spotkanie nie odbyło się w Wietnamie, mimo, że biskupi tego kraju aktywnie włączali się w prace Federacji. Sympozjum odbyło się w mieście Ho Chi Minh. Mówiono wiele o odpowiedzialności katolików za ewangelizację i odkrywaniu Eucharystii w aktualnym kontekście społeczno-ekonomicznym Azji. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń dotyczących rozwoju strategii edukacyjnych i działań społecznych szkół katolickich. Goszczący sympozjum Wietnamczycy niewiele mogli wnieść w dyskusję, ponieważ od przejęcia przez komunistów w 1954 r. władzy w Północnym Wietnamie zamknięto katolickie placówki wychowawcze. Na Południu nastąpiło to w 1975 r. Katolicy prowadzili wówczas ponad 2 tys. ośrodków, poczynając od przedszkoli, a na uniwersytetach kończąc.
W czasie spotkania wskazano, że państwowe szkolnictwo w Wietnamie stoi na bardzo niskim poziomie i że wciąż rośnie liczba dzieci, które nie rozpoczęły edukacji. Przypomniano też o częstym utożsamianiu oświaty wyłącznie z indoktrynacją. Pewnym znakiem nadziei dla Wietnamczyków są kursy zainicjowane wiosną tego roku przez Loyola University z Chicago. Kierowana przez jezuitów uczelnia we współpracy z wietnamskim ministerstwem edukacji prowadzi kursy angielskiego, szkoli pracowników służby zdrowia oraz formuje przyszłe kadry kierownicze.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.