Bundestag ponownie wybrał w środę Angelę Merkel (CDU) na kanclerza Niemiec. W tajnym głosowaniu otrzymała ona poparcie 323 posłów. Przeciwko głosowało 285 deputowanych, a czterech wstrzymało się od głosu.
Stoiber przegrał z ówczesnym socjaldemokratycznym kanclerzem Gerhardem Schroederem i chadecy pozostali w opozycji. Merkel wykorzystała ten czas do wzmocnienia swej pozycji w CDU. W 2003 roku zaproponowała program radykalnych reform systemu podatkowego i ochrony zdrowia. W 2004 roku przeforsowała swego kandydata, ekonomistę Horsta Koehlera na urząd prezydenta Niemiec.
Wymogom walki o władzę Merkel podporządkowała nawet swój wygląd. Wcześniej krytykowano jej szerokie spódnice, proste bluzki i fryzurę "na pazia". Po aferze finansowej w CDU w Berlinie żartowano nawet, że chadecy obawiają się kolejnego skandalu - bo nikt nie wie, gdzie podziało się 50 marek, które Kohl dał Merkel na fryzjera... W kampanii wyborczej w 2005 roku kandydatka CDU na kanclerza odznaczała już się nienagannym makijażem, eleganckimi kostiumami i uczesaniem wprost z salonu słynnego stylisty Udo Walza.
Wprawdzie w 2005 roku chadecy wygrali wybory, ale tylko o jeden punkt procentowy wyprzedzili SPD. Winą za to obarczano Merkel, która w kampanii postawiła na niepopularny program neoliberalny.
Podział mandatów po wyborach wykluczył koalicję dużej partii z jednym małym ugrupowaniem. Chadecy i socjaldemokraci zmuszeni byli podzielić się władzą w ramach wielkiej koalicji. 22 listopada 2005 roku Bundestag po raz pierwszy powołał 51-letnią Angelę Merkel na kanclerza Niemiec.
Politolog Gerd Langguth zwraca uwagę, że w karierze politycznej Merkel wykorzystywała niepowodzenia polityków, którzy ją wspierali. Tak było m.in. w przypadku Kohla, Schaeublego i poniekąd Stoibera. "Ma ona już całą kolekcję +skalpów+" - oceniał Langguth na spotkaniu z grupą dziennikarzy.
Do opinii publicznej dociera jednak nieco podretuszowany obraz niemieckiej kanclerz. Dzięki doświadczeniu z pracy rzecznika prasowego Merkel wie, jak korzystnie pokazać się w mediach. Według Langgutha temu służą jej wizyty na ważnych meczach reprezentacji piłkarskiej. "Ona zdaje sobie sprawę, że to podoba się wyborcom, niezależnie od tego, czy jest miłośniczką futbolu" - ocenił politolog. Jego zdaniem nie było również przypadkiem to, że wiosną 2008 roku niemiecka kanclerz zjawiła się w operze w Oslo w sukni z bardzo głębokim dekoltem; jej fotografie obiegły wówczas cały świat.
Prywatne życie pani Merkel nie do końca odpowiada modelowi rodziny propagowanemu przez CDU. Jej pierwsze małżeństwo z kolegą ze studiów Ulrichem Merkelem rozpadło się w 1981 roku, już po czterech latach. Drugiego męża, profesora chemii Joachima Sauera poślubiła w 1998 roku po 17 latach życia "na kocią łapę". Angela Merkel nie ma dzieci.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.