Stadiony miejscami nietolerancji ?

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska powiedziała w środę w Łodzi, że miejscem, gdzie najczęściej dochodzi do incydentów rasistowskich są stadiony. Radziszewska wzięła udział w konferencji "Tolerancja Rasowa w Polsce", której jednym z organizatorów był czarnoskóry, łódzki radny i prezes Instytutu Afrykańskiego John Abraham Godson.

Minister przypomniała, że blisko dwa tygodnie temu w Warszawie podpisano deklarację "Nie - dla rasizmu w sporcie". Podpisali ją przedstawiciele związków sportowych, a także PKOl i polskiego rządu. Wszyscy zobowiązali się do działań mających na celu wyeliminowanie z polskiego sportu wszelkich przejawów dyskryminacji. "To dobry sygnał, że coś na dobre w sprawie tolerancji rasowej w naszej mentalności się zmienia" - mówiła w Łodzi.

Według Radziszewskiej, choć osoby o przekonaniach rasistowskich stanowią niewielką grupę, to jednak rzucającą się w oczy i "rzucają cień" na pozostałych kibiców. Dlatego ważna jest - jej zdaniem - całkowita eliminacja rasizmu ze sportowych aren. Potrzebne są więc akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Mają one uczyć nie tylko dobrego kibicowania, ale tolerancji dla zawodników innej narodowości, tolerancji dla drużyny przeciwnej i jej kibiców.

Zdaniem pełnomocnik, szczególnie ważna jest ta nauka w miastach, gdzie rywalizują ze sobą kibice dwóch drużyn. "W Łodzi chodzi o ŁKS i Widzew" - przypomniała.

Radziszewska uważa, że w walkę z rasistowskimi zachowaniami muszą się włączyć również dziennikarze sportowi. Muszą oni zwracać większą uwagę na "wszelkie zachowania rasistowskie na meczach ligowych", zwłaszcza na spotkaniach w klasach niższych, gdzie bardzo często uchodziło to uwadze, albo było wręcz akceptowane. Dlatego - jak powiedziała - należy uczulić dziennikarzy, by "bacznie przyglądali się właśnie takim meczom". Jak poinformowała, w listopadzie ma być dla nich zorganizowana - m.in. przy współudziale PZPN - specjalna konferencja na ten temat.

Minister przypomniała, że UEFA nie zamierza tolerować żadnych przejawów rasizmu na stadionach. Sędziowie mogą w tej chwili przerwać lub nawet zakończyć mecz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
26°C Środa
noc
21°C Środa
rano
wiecej »