Franciszek nie zapomina swej ubiegłorocznej podróży do trzech krajów Ameryki Południowej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Zachowuje w pamięci szczególnie Eucharystię, którą sprawował 11 lipca ub. r. w głównym sanktuarium maryjnym sąsiadującego z jego ojczyzną Paragwaju, Caacupé, gdzie czci się XVII-wieczną figurę Maryi Niepokalanej.
Papież pisze o tym do swojego specjalnego wysłannika na 50. rocznicę tamtejszej diecezji, utworzonej przez bł. Pawła VI 29 marca 1967 r. Mianował nim swojego rodaka, 82-letniego kard. Luisa Hectora Villalbę. Rocznicowe obchody odbędą się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.
Papież przypomina, że do słynącego z cudów sanktuarium w Caacupé zdążają stale pielgrzymi. Zwracają się ufnie do Matki Bożej, bo, jak pisał w liście apostolskim „Misericordiae Vultus”, nikt tak jak Ona nie poznał „głębi tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem” (n. 24). Ojciec Święty przytacza też słowa homilii, którą wygłosił w Caacupé. Mówił wtedy, że Paragwajczycy przybywają tam „odnowić swoje pragnienie życia radością Ewangelii”. Wyrażając wdzięczność Maryi za Jej ustawiczną opiekę nad narodem paragwajskim, Franciszek zleca swojemu specjalnemu wysłannikowi na rocznicowe obchody, by zachęcił wszystkich ich uczestników do miłości względem Chrystusa i wskazał im, jak wielkie łaski otrzymują od Boga Ojca za wstawiennictwem Niepokalanej.
Do paragwajskiego sanktuarium w Caacupé zdążają w tych dniach liczni pielgrzymi. Przybyło tam już ponad 7 tys. młodzieży. Jej właśnie, w obchodzącej 50-lecie diecezji, poświęcony będzie trzyletni program duszpasterski. Tamtejszy biskup Catalino Claudio Giménez Medina powiedział przy tej okazji: „Dla Kościoła młodzi są najważniejszym aktywnym podmiotem, by udało się doprowadzić do zmian w naszym kraju”.
W ramach obchodów przewidziano też dwujęzyczny różaniec: po hiszpańsku i w guarani, drugim oficjalnym języku tego południowoamerykańskiego kraju. Rektor sanktuarium w Caacupé ks. Arnaldo Godoy wyraził nadzieję, że tegoroczne uroczystości przyczynią się do położenia kresu przemocy szerzącej się obecnie w Paragwaju.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.