Juszczenko prosi o pomoc

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zwrócił się do Lecha Kaczyńskiego o pomoc w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią grypy w jego kraju. L. Kaczyński przekazał prośbę do ministerstwa zdrowia i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jeszcze w sobotę będzie rozmawiał o naszych możliwościach z szefem ukraińskiego państwa - poinformował PAP minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

"Rozmowa dotyczyła sytuacji związanej z epidemią grypy, która wybuchła na Ukrainie i pomocy, o jaką Ukraina zwraca się do Polski. Prezydent potwierdził, że przekaże wszystkie informacje związane z obecną sytuacja na Ukrainie i prośbę strony ukraińskiej do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i pani minister Ewy Kopacz" - powiedział w sobotę PAP Handzlik.

Jak podkreślił, prezydent Kaczyczyński zadeklarował, że zrobi wszystko, co tylko możliwe, by pomóc stronie ukraińskiej w tej sytuacji. Nie chciał mówić, jakie konkretnie oczekiwania ma Ukraina. Powiedział jedynie, że nasza ewentualna pomoc będzie przedmiotem rozmów między rządem a prezydentem. "Będzie dalszy kontakt w tej sprawie ze stroną ukraińską" - zapowiedział prezydencki minister.

Zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrandt powiedział PAP, że obecnie nie wiadomo, jakiej pomocy mogłaby udzielić Ukrainie, która wystąpiła z prośbą o wsparcie do wszystkich państw europejskich. "Taka pomoc musi być skoordynowana; zanim jej udzielimy, trzeba dokładnie ustalić, czego obecnie Ukraina potrzebuje. Powinno to odbyć się w porozumieniu z innymi państwami UE" - podkreślił.

Wiceminister Adam Fronczak oświadczył w piątek, że nasz kraj może pomóc Ukrainie m.in. w badaniu próbek od osób z objawami chorobowymi. "Zadeklarowaliśmy możliwość wykonania w Warszawie kilkudziesięciu testów, które w ciągu kilkunastu godzin potwierdzą, czy chorzy chorują na grypę A/H1N1" - powiedział Fronczak podczas konferencji.

Według najnowszych danych podanych przez prezydenta Ukrainy, epidemia grypy zabiła dotychczas 48 osób; zachorowało już ponad 150 tysięcy. Ukraińskie władze nadal nie wyodrębniają danych, dotyczących liczby zmarłych wskutek zarażenia wirusem grypy A/H1N1 i zmarłych w wyniku "grypy i ostrych infekcji górnych dróg oddechowych".

W związku z epidemią w dziewięciu regionach zachodniej Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, w całym kraju zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »