Sprawni jak szare berety GROM

Wyśmiewane moherowe berety okazały się równie sprawne jak szare berety jednostek specjalnych Grom - podkreślił prezydent Andrzej Duda w sobotę w Toruniu na obchodach 25-lecia powstania Radia Maryja.

"Dziękujemy z całego serca, ale nie tyle za wielkie dzieło ewangelizacji jako takie" - powiedział prezydent. Za to - mówił - dziękowali przedstawiciele Kościoła, duchowni. "Ja jako prezydent Rzeczypospolitej przyjechałem podziękować przede wszystkim za wielkie dzieło wspólnoty, wielkie dzieło miłosierdzia i wielkie dzieło budowania siły polskiego społeczeństwa i siły polskiej państwowości" - mówił Duda.

Podkreślił, że "Radio Maryja od samego początku swego istnienia niesie w sobie dwa elementy, które były i są w dzisiejszym świecie unikatowe. Pierwszym, najważniejszym - zaznaczył - jest wielkie budowanie wspólnoty ludzi. Ludzi, którzy są ze sobą, bo "to nie jest emisja, to jest misja, którą to radio wykonuje". "To nie jest tylko nadawanie, ale to jest także słuchanie, wysłuchiwanie głosu zwykłych ludzi" - zaznaczył prezydent. Przede wszystkim - dodał - jest to wielkie dawanie nadziei i siły.

"Polityka przenika nasze życie, polityka jest nieodłączną częścią budowania dobrego państwa, ale (taka) polityka, która pojmowana jest jako rozumna troska o dobro wspólne, o czym była dzisiaj tutaj mowa. Radio Maryja ma prawo do tego, żeby taką politykę prowadzić i w taką politykę się włączać, ma prawo nawoływać do tego, aby cała polska polityka taka właśnie była" - powiedział prezydent.

Jak zauważył, Radio Maryja nazywane było "ciemnogrodem, klerykałami, moherami". "Wyśmiewane moherowe berety okazały się równie sprawne jak szare berety jednostek specjalnych Grom" - podkreślił Duda.

"Chciałem podziękować to, że jesteście niezmienni w poglądach, że mówicie o solidarności, o sprawiedliwości, że nie tylko mówicie, ale że też ją (sprawiedliwość) czynicie przez 25 lat, przez które z kilkuset słuchaczy Radia Maryja, ich grono urosło do milionów. Za to wielkie dzieło z całego serca chciałem podziękować" - powiedział Duda. Wyraził nadzieję, że Radio Maryja będzie się dalej rozwijało i realizowało misję z pożytkiem dla naszej ojczyzny i Polaków.

"Miejcie zawsze wsparcie w waszej rzetelnej, żmudnej, uczciwej działalności ze strony władz państwowych, bo to wsparcie się temu środowisku i tym mediom należy, bo to są media misyjne, które utrzymują się z daru ludzkiego, nie z reklam, to są media, które utrzymują się dzięki temu, że odpowiadają na ludzkie potrzeby, przede wszystkim na potrzebę bycia razem" - podkreślił. "Życzę wam powodzenia i rozwijania tego dzieła przez następne 25 lat, przez następne dziesięciolecia" - dodał.

W uroczystości, której główną częścią była msza święta, odprawiona przez metropolitę łódzkiego abp Marka Jędraszewskiego, udział wzięli m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak; obecni byli również liczni parlamentarzyści PiS.

Prezydent Duda przed rocznicową mszą świętą udał się do Górska k. Torunia i modlił się w miejscu uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie w Toruniu wstąpił do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz do kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej Medialnej.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu. 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • SDM2
  03.12.2016 21:49
  Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, instrukcja "Redemptionis Sacramentum", numer 78: "Mszy świętej nie wolno łączyć ze sprawami politycznymi albo świeckimi, czy też z tym wszystkim, co nie jest w pełni zgodne z nauczaniem Magisterium Kościoła katolickiego. Co więcej, aby nie pozbawiać Eucharystii jej autentycznego znaczenia, należy za wszelką cenę unikać celebrowania Mszy świętej jedynie w celu stworzenia okazałego widowiska, jak też nie nadawać jej stylu podobnego do innych ceremonii, zwłaszcza świeckich."
 • KKL
  03.12.2016 22:07
  Smutne czasy idą dla Kościoła w Polsce - kryzys jest w istocie poważny, sądząc po uważnej lekturze powyższego artykułu. Czy rząd i pan prezydent zrobili coś w sprawie całkowitego zakazania aborcji w Polsce? Czy ojciec Tadeusz Rydzyk i arcybiskup Jędraszewski wykorzystali tak liczną obecność rządzących naszym krajem i przypomnieli naukę Kościoła Katolickiego odnośnie aborcji? Czy KEP zareaguje i zrobi wreszcie porządek tak z Radiem Maryja, jak i organizowaniem tego typu uroczystości, gdzie Najświętsze Świętych, Eucharystia, jest w istocie profanowana, a liturgia sprawowana z pogwałceniem przepisów i norm Magisterium Kościoła? I pytam raz jeszcze - kiedy rząd PiS zdelegalizuje aborcję? Szkoda, że nasz Episkopat nie potrafi być tak zdecydowany, jak np. brazylijski: http://pl.radiovaticana.va/news/2016/12/03/brazylia_episkopat_zachęca_wiernych_do_publicznej_obrony_ży/1276438 http://pl.radiovaticana.va/news/2016/11/29/episkopat_brazylii_o_szkolnictwie_/1275043
 • Gość Zygmunt
  03.12.2016 23:53
  Żałuj lepiej za swoje grzechy...
 • MarekB
  04.12.2016 12:20
  "Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa radio Maryja” - Św. Jan Paweł II.Ja dziękuję panu Prezydentowi, że się nie wstydzi tego Radia, Radia Maryja i, że się nie wstydzi swojej wiary
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
1°C Środa
rano
wiecej »