Kard. Dziwisz o ochronie życia

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił 1 listopada Mszę św. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W homilii wezwał do pamięci o dzieciach poczętych ale nienarodzonych oraz do modlitwy w intencji tych, od których zależy ich los.

Kard. Dziwisz podkreślił, że każdy cmentarz jest miejscem zadumy nad życiem człowieka, ale także miejscem świętym, które skłania do refleksji nad trzema etapami ludzkiego życia. Pierwszym z nich jest życie człowieka w łonie matki. „Dziś dziękujemy naszym matkom za to, że chciały być dla nas domem. To im zawdzięczamy ukształtowanie naszego ciała i rytm naszego serca” – mówił metropolita krakowski i zaznaczył, że powinniśmy dziękować Bogu za ten etap naszego życia, gdyż „jest wiele dzieci poczętych, którym nie było dane narodzić się”.

Kardynał przypomniał, że w uroczystość Wszystkich Świętych należy pamiętać także o nich. Wezwał do modlitwy w ich intencji, ale także w intencji tych, którzy „wzięli w swe ręce odpowiedzialność za ich losy”. „Żyjemy w czasach, w których o tej odpowiedzialności mało się mówi. A przecież jest to odpowiedzialność nie tylko za życie doczesne dziecka, ale także za życie wieczne dorosłego człowieka, który uczestniczy w losach dziecka poczętego” – zaznaczył metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz mówił także o kolejnych etapach życia ludzkiego – życiu doczesnym od narodzin do śmierci i życiu wiecznym. Podkreślił, że wspominając zmarłych, podświadomie myślimy o trzecim etapie życia, który przygotował dla nas Bóg. Dodał, że na ów trzeci etap życia otwiera oczy człowiekowi łaska wiary. „Tajemnica to wielka. Zapominamy o niej w codziennych obowiązkach, zatroskani, zmęczeni, zajęci sprawami tego świata. Teraz mamy chwilę na spojrzenie na te trzy etapy naszego życia. Tu możemy podziękować Bogu za to, że nasi bliscy, skoro umarli w zjednoczeniu z Bogiem, już mają udział w życiu wiecznym” – mówił kardynał.

Metropolita krakowski podkreślił szczególne znaczenie Cmentarza Rakowickiego, który „kryje w sobie wielką historię miasta i Polski”. „Tutaj możemy się uczyć naszej przeszłości poprzez historię życia poszczególnych osób, które na tym cmentarzu spoczywają” – mówił. Kardynał wyznał, że dziś duchowo pielgrzymuje do Grot Watykańskich, by w rocznicę święceń kapłańskich Jana Pawła II modlić się przy jego grobie. Dodał, że pielgrzymuje także na wszystkie cmentarze archidiecezji krakowskiej oraz do wyjątkowej nekropolii – na Wawelu, gdzie w Dzień Zaduszny odbędzie się uroczysta procesja do grobów świętych, królów, bohaterów i wieszczów narodowych.

Po Mszy metropolita krakowski poprowadził na Cmentarzu Rakowickim procesję.

Cmentarz Rakowicki jest najstarszą nekropolią Krakowa. Został założony w początku XIX w. (ok. 1801 r.) poza granicami miasta, na gruntach zakupionych od karmelitów bosych z Czernej. Jest miejscem spoczynku zwykłych oraz zasłużonych mieszkańców miasta, uczonych o międzynarodowej sławie, twórców, przedstawicieli znakomitych rodów polskich, artystów, działaczy politycznych, kupców, rzemieślników, filantropów, spiskowców, żołnierzy powstań narodowych, obu wojen światowych, działaczy podziemia z lat okupacji niemieckiej. Na cmentarzu spoczywają m.in. Jan Matejko, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Lucjan Rydel, Józef Mehoffer, Helena Modrzejewska, rodzina Estreicherów, Stanisław Krzyżanowski, Maria Kolbe (matka św. Maksymiliana Kolbego), Roman Ingarden. Tutaj też pochowani są rodzice Jana Pawła II Emilia i Karol oraz jego starszy brat Edmund.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
22°C Środa
noc
15°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
wiecej »