Na Jasnej Górze szczególna modlitwa w intencji zmarłych trwa w podziemiach Kaplicy Matki Bożej, gdzie w niszach wykutych w skale pochowani są ojcowie i bracia paulini. Zabytkowe krypty otwierane są tylko raz w roku, właśnie w listopadzie.
Krypta należy do najstarszych miejsc w sanktuarium. Przez jej środek przebiega ściana, w której znajduje się 36 wnęk. To do nich na desce z kamieniem pod głową wkładano ciało zakonnika, a nisze zamurowywano. Po około stu latach wnęki opróżniano, a prochy wsypywano do specjalnych urn.
„Człowiek się pochyla w tej krypcie, nad tymi pokoleniami, nad ojcami i braćmi paulinami, którzy służyli ciągłości wiary” – powiedział o. Jan Golonka OSPPE.
Od drugiej połowy ubiegłego wieku ciała zmarłych jasnogórskich mnichów grzebane są na częstochowskim cmentarzu św. Rocha. Jasna Góra od początku pełniła funkcję nekropolii. Istnieje co najmniej osiem wejść do krypt: cztery w kaplicy i cztery w bazylice, ale z pewnością nie są to wszystkie miejsca pochówku. Tylko podczas tegorocznych prac konserwatorskich w prezbiterium tzw. dużego kościoła odkryto nową kryptę, a w niej cztery niezwykle rzadko spotykane w Polsce trumny, tzw. dłubanki.
Otwarte dla pielgrzymów krypty w podziemiach kaplicy Matki Bożej nawiedzać można do końca listopada.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.