„Jestem zaskoczona, że tak wiele osób popiera ideę opieki paliatywnej, choć tak mało o niej wie” – przyznaje lek. med. Anna Byrczek, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila, komentując wyniki najnowszego sondażu CBOS. Z kolei ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów, uważa że Polacy generalnie znają ideę hospicyjną, ale by zrównać się z Zachodem, potrzeba większej edukacji różnych pokoleń.
Ordynator Oddziału Opieki Paliatywnej Szpitala Kolejowego w Wilkowicach-Bystrej przyznaje, że wolałaby, by świadomość ludzi była większa, jeśli chodzi o opiekę hospicyjną, ale wyniki sondażu i tak ją cieszą. Z kolei w opinii ks. Krakowiaka wyniki sondażu wskazują, że Polacy generalnie kojarzą ideę hospicyjną ze służbą człowiekowi w potrzebie, opartą na bezinteresownej i nieodpłatnej pomocy, w której oprócz profesjonalnej opieki medycznej jest też miejsce na wolontariat.
W komentowanym badaniu CBOS sprawdził wiedzę Polaków o opiece paliatywnej, zbadał opinie respondentów o hospicjach oraz ich gotowość do udzielania się w roli wolontariusza. Wynika z niego, że choć Polacy nie do końca orientują się w założeniach ideowych i strukturze organizacyjnej opieki paliatywnej, to w zdecydowanej większości uznają hospicja za potrzebne. Działalność hospicjów domowych popiera 94 proc., a stacjonarnych aż 96 proc. badanych.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.