Reklama

Heteroseksualizm - planem Bożym

Heteroseksualizm jest Bożym planem - mówiła 3 listopada wieczorem dr Wanda Półtawska podczas spotkania ze studentami w klasztorze dominikanów na warszawskim Służewie. 2 listopada autorka "Beskidzkich rekolekcji" skończyła 88 lat.

Reklama

Tematem spotkania - na które niezwykle licznie przybyli warszawiacy - było: "Kobieta - Mężczyzna w przeżywaniu własnego ciała". Dr Półtawska podkreśliła, że ciało jest święte, bo stworzone przez Boga i zawsze poddane duchowi. Strona duchowa daje człowiekowi możliwość kontaktu z Bogiem, a samo ciało daje szansę współdziałania ze Stwórcą. Bóg stworzył pierwszych ludzi, a potem zrezygnował z mocy twórczej na rzecz człowieka, podzielił się nią z nami i mamy możliwość współdziałania z Nim w dziele stwarzania.

Każdy jednak - w zależności od swojej płci - ma inne zadanie. Kobiety są zdolne do rodzenia dzieci, mogą być matkami - także duchowymi. Odpowiedzialność kobiety polega na wyborze ojca swojego dziecka. Niestety - ubolewała dr Półtawska - często jej decyzje są przysłonięte emocjonalnością. Dlatego kobiety mają zadanie zapanowania rozumem nad swoimi emocjami.

Ale nie tylko wybór partnera jest trudny dla kobiety. Ma ona wolną wolę i może powiedzieć Bogu "nie", gdy On wzywa ją do macierzyństwa. Niestety, odmawia także dokonując aborcji. Dr Półtawska skrytykowała też ostro "wymuszanie" dzieci, gdy Bóg sam ich nie daje.

Odpowiedzialność mężczyzn jest inna - oni są odpowiedzialni za swoje działanie i powinni rozumu używać dla ograniczania swojej wolności. W małżeństwie mężczyźni - zdaniem Półtawskiej - powinni brać odpowiedzialność za drogę do zbawienia swej żony i dzieci. Jako przykład podała wspinaczkę wysokogórską. To mężczyzna ma być pierwszy na linie, nie kobieta, bo ona nie potrafi prowadzić. Kobieta - mówiła Wanda Półtawska - kocha dzieci, ale ich nie wychowuje, bo nie ma takiej mocy. To mężczyzna nadaje kierunek w dążeniu do zbawienia. Ojciec powinien też chronić córkę przed światem męskim i przed nią samą.

Odpowiadając na pytania z sali Półtawska mówiła o tym jaka jest jej recepta na naprawę współczesnych problemów w wychowaniu odpowiedzialnych dziewcząt i chłopców - zlikwidowanie koedukacji w szkole, wzmocnienie roli rodziny i to rodziny wielodzietnej, zorganizowanie silnej organizacji młodzieżowej, takiej jak harcerstwo. Podkreślała też, że wszelkie odpowiedzi można znaleźć w dokumentach papieskich, jednak Polacy ich nie czytają.

Wanda Półtawska, z domu Wojtasik, ur. 1921 roku w Lublinie. Harcerka, podczas wojny była łączniczką. W lutym 1941 r. została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, a w marcu 1945 r. do Neustadt-Gleve, gdzie przebywała do końca wojny - 8 maja 1945.

Po wojnie skończyła studia medyczne na UJ w Krakowie, w 1947 roku wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Urodziła czworo dzieci, obecnie ma ośmioro wnuków. Pracowała w szpitalu psychiatrycznym, prowadziła badania tzw. "dzieci Oświęcimskich". Zajmowała się wpływem przerywania ciąży na psychikę kobiety oraz stosowania antykoncepcji na współżycie małżeńskie i rodzinne.

Od 1969 roku zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Przez 42 lata (1955-97) wykładała medycynę pastoralną ma Wydziale Teologicznym, a potem Akademii Papieskiej w Krakowie. W latach 1981-84 prowadziła te wykłady w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.
W 1967 roku zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Wydziale Teologicznym i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa i narzeczonych oraz księży.

W 1994 roku została członkiem Papieskiej Akademii Życia. Współpracuje z Papieską Radą dla Pracowników Służby Zdrowia. Po stworzeniu Papieskiej Rady Rodziny w 1983 r. została również razem z mężem jej członkiem. Przez 10 lat była radną miasta Krakowa.

W 1981 roku została odznaczona medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", w 1999 r. m.in. Komandorią papieskiego Orderu św. Grzegorza. Otrzymała w 1987 roku honorowy doktorat Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington, Virginia, a w 2008 r. doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jest autorką książek "I boję się snów" (wspomnienia z obozu w Ravensbrück), "Stare rachunki", "Przygotowanie do małżeństwa", "Z prądem i pod prąd", "Przed nami miłość" "By rodzina była Bogiem silna".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
9°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama