„Wyrok Trybunału w Strasburgu dotyczący nakazu zdjęcia krzyża we włoskiej szkole jest niezrozumiały i budzi poważne obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie.”
Ocenił w przekazanym KAI oświadczeniu kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski zaznaczył, że „werdykt Trybunału nie ma nic wspólnego z ideą założycielską twórców Unii Europejskiej”.
Kard. Dziwisz przypomina także, że podstawą wszelkiej wolności jest wolność religijna i przywołuje w tym kontekście stwierdzenie Benedykta XVI, że deptanie tej wolności jest dyktaturą relatywizmu.
„Dochodzi do tego, że chrześcijaństwo próbuje się wypierać z życia publicznego, a sędziowie, którzy ustawiają się w roli stróżów wolności poprzez ten wyrok sami stają się jej zaprzeczeniem” – stwierdza metropolita krakowski.
We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach stanowi naruszenie „prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” oraz „wolności religijnej uczniów”.
Orzeczenie zapadło w sprawie wniesionej przed Trybunał w 2002 r przez Włoszkę, która sprzeciwiała się umieszczaniu krzyży w zespole szkół publicznych w Abano Terme koło Padwy, do której uczęszczało jej dwoje dzieci.
Trybunał zasądził także odszkodowanie w wysokości 5 tys. euro „za szkody moralne” dla powódki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.