Odpowiednia regulacja międzynarodowej migracji wymaga połączenia zasady pomocniczości z solidarnością – podkreślił przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej na III Światowym Forum na temat Migracji i Rozwoju, które dobiega dziś końca w Atenach.
Abp Agostino Marchetto zauważył, że we wspólnocie międzynarodowej dominuje poczucie porażki z powodu niedotrzymania podjętych nie tak dawno zobowiązań, nowych konfliktów i zagrożeń dla bezpieczeństwa, a także kryzysu gospodarczego.
Również zjawisko migracji jest jednym z dramatów współczesnego świata – zauważył watykański urzędnik. Stolica Apostolska przypomina, że starając się zaradzić temu problemowi, należy zawsze pamiętać o godności migranta i jego niezbywalnych prawach. Powinno się to przejawiać w samym przeciwdziałaniu migracji, to znaczy w walce z jej przyczynami, aby nikt nie czuł się zmuszony do opuszczenia swej ojczyzny. Należy przy tym uaktywniać wszystkie zainteresowane strony, uznając – zgodnie z zasadą pomocniczości – należną im autonomię. Abp Marchetto podkreślił, że zjawiska migracji nie można redukować do wymiaru ekonomicznego i społecznego. Dzięki migracji dochodzi bowiem do spotkania kultur. Stąd potrzeba prawdziwego otwarcia na drugiego, a także walki z dyskryminacją, nietolerancją i ksenofobią. Delegat Stolicy Apostolskiej polecił też uwadze polityków konsekwencje migracji dla świata pracy i tradycyjnych form solidarności w państwie opiekuńczym.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.