Obama likwiduje rejestr dla imigrantów

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy poinformowała w czwartek, że oficjalnie likwiduje obowiązujący po atakach terrorystycznych z 2001 roku wymóg, by mężczyźni imigrujący do USA, głównie z krajów muzułmańskich, rejestrowali się w specjalnym systemie.

USA przestały egzekwować ten wymóg już w 2011 roku, jednak najważniejszy doradca prezydenta elekta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa niedawno wskazał odnowienie programu jako zadanie priorytetowe.

System rejestracji NSEERS zaczął obowiązywać mniej więcej po roku od zamachów terrorystycznych z września 2001 roku, za prezydentury Republikanina George'a W. Busha.

Imigranci - mężczyźni i chłopcy - ze wskazanych krajów, przede wszystkim muzułmańskich, ale też z Korei Północnej, musieli zgłaszać fakt przybycia do USA w specjalnym rządowym rejestrze. Rejestracja obejmowała pobranie odcisków palców i wykonanie zdjęć. Zgłaszać należało też późniejsze zmiany adresu.

Administracja Obamy przestała stosować ten nakaz w kwietniu 2011 roku, przekonując, że nowszy program gromadzenia danych wystarczy do pobierania danych biometrycznych od wszystkich obcokrajowców przybywających do USA. W NSEERS zarejestrowanych było wówczas ponad 80 tys. osób.

Rząd federalny opublikuje decyzję o likwidacji NSEERS w amerykańskim dzienniku ustaw w piątek. Przez organizacje obywatelskie program krytykowany był jako próba dyskryminowania ludzi ze względu na rasę lub wyznanie.

"Program ten jest nie tylko przestarzały, ale też jego obsługa odrywałaby nasze ograniczone zasoby i personel od bardziej skutecznych działań" - podkreśliła rzeczniczka ministerstwa bezpieczeństwa narodowego Neema Hakim.

Tymczasem w listopadzie doradca Trumpa ds. imigracji Kris Kobach powiedział, że prezydent elekt powinien odnowić NSEERS. W przedstawionej Trumpowi propozycji na temat bezpieczeństwa narodowego Kobach umieścił ponowne uruchomienie tego programu wśród priorytetów. Zaktualizowany NSEERS miałby objąć obcokrajowców z "krajów wysokiego ryzyka". Trump nie podał dotychczas, jakie kraje uważa za przynależące do tej grupy.

Rzecznik Trumpa Jason Miller powiedział w środę, że plany prezydenta elekta "mogą zdenerwować tych, którzy chowają głowę w piasku politycznej poprawności". Zapytany o swoje zamierzenia w sprawie imigracji w kontekście poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Berlinie, Trump odpowiedział dziennikarzom: "Znacie już moje plany".

W kampanii wyborczej Trump zaproponował wprowadzenie tymczasowego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów, w celu ograniczenia zagrożenia terroryzmem. Został za ten pomysł skrytykowany zarówno przez Demokratów, jak i Republikanów. Trump nigdy oficjalnie nie zdystansował się od tego postulatu i nadal widnieje on na stronie internetowej jego kampanii - pisze AP.

W poniedziałek wieczorem 40-tonowa ciężarówka staranowała tłum na jednym z bożonarodzeniowych jarmarków w Berlinie. Zginęło co najmniej 12 osób, a ok. 50 zostało rannych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Czwartek
wieczór
10°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
wiecej »