Sąd grodzki ukarał grzywną bielskich Rycerzy Kolumba, uznając, że organizując wystawę antyaborcyjną w centrum miasta, wywołali zgorszenie w miejscu publicznym. Doniesienie złożył dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który pełnił w sprawie rolę pokrzywdzonego i świadka.
Na posiedzeniu bez udziału stron sąd grodzki w Bielsku-Białej na podstawie artykuł u 51§1 kodeku wykroczeń – o zgorszeniu w miejscu publicznym – skazał reprezentującego bielską filię świeckiej organizacji katolickiej, Wielkiego Rycerza Jacka Umla na grzywnę w wysokości 500 zł oraz obciążył go kosztami postępowania.
Zastępca Wielkiego Rycerza rady lokalnej Rycerzy Kolumba w Bielsku-Białej, Piotr Jędrzejko w rozmowie z KAI zapowiedział złożenie w tej sprawie apelacji.
Wystawę „Wybierz życie” po raz pierwszy zaprezentowano cztery lata temu w Łodzi. Od tego czasu była już w kilku innych miastach. Jej twórcom – członkom Fundacji PRO – kilkakrotnie wytaczano postępowanie sądowe, powołując się na drastyczność fotogramów. Wszystkie sprawy oskarżyciele przegrali.
17 lipca br. dziesięć plansz z fotografiami nienarodzonych dzieci na różnym etapie rozwoju, na których dokonano aborcji, zawisło na dwa tygodnie na Placu Chrobrego – jednym z najruchliwszych miejsc w Bielsku-Białej. Zdjęcia zmasakrowanych płodów zestawione były z fotografiami prezentującymi m.in. eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach, czy przykładami ludobójstwa na świecie.
Kilkanaście osób napisało list protestacyjny do prezydenta Bielska-Białej, domagając się przeniesienia wystawy do pomieszczenia zamkniętego. Apel poparło około 200 internautów. Bielski magistrat postanowił nie ingerować w wystawę.
W Żywcu wystawa miała być prezentowana od 15 do 30 sierpnia br. Sprzeciwił się temu burmistrz miasta. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej uznało, że decyzja urzędnika zakazująca prezentacji antyaborcyjnej wystawy była niezgodna z prawem.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.