Patriarchat Moskiewski przeciw ingerencji państwa w życie rodzinne

Rosyjska Cerkiew jest przeciwna nadmiernym ingerencjom państwa w rodzinę i wychowanie. Występując przed Komisją Dumy Państwowej ds. Niepełnoletnich, reprezentujący patriarchat moskiewski protojerej Wsiewołod Czaplin zdecydowanie wypowiedział się przeciwko wtrącaniu się urzędników państwowych w sprawy wychowania dzieci przez rodziców.

Wystąpienie związane było z projektem Komisji mającym na poziomie prawa państwowego uregulować problemy wychowania młodego pokolenia.

„Przyznawanie rodzicom przez przepisy prawa pełnomocnictw wychowawczych jest absurdem i jest niebezpieczne. Światopogląd rodziców zakłada określony sposób życia, ubierania się, spożywania posiłków, odwiedzanie tych lub innych miejsc, zasady kontaktów z osobami odmiennej płci, treści wychowawcze, pozwalanie na lekturę książek, prasy lub oglądanie tych czy innych filmów” – stwierdził ks. Czaplin. „I nic do tego urzędnikom państwowym” – dodał.

Ochrona praw dzieci, zdaniem protojereja Czaplina, powinna opierać się o tradycyjne dla Rosji instytucje. Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego skrytykował praktykę sądów dla nieletnich w krajach zachodnich. W jego opinii nie sprawdziła się ona i budzi wątpliwości również w krajach, gdzie jest stosowana. ,,Dzieci wyrwane ze swoich rodzin zawsze będą nieszczęśliwe. Głównym motywem naszego postępowania powinna być troska o realne dobro dziecka” – stwierdził ks. Czaplin. Duchowny podkreślił, że ofiarami przemocy we współczesnym społeczeństwie bywają dzieci i młodzież. Dlatego nie powinno się ich pozbawiać prawa do uczestnictwa w prawdziwym i uczciwie przeprowadzonym procesie sądowym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Środa
  noc
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  wiecej »