Patriarchat Moskiewski nie jedzie na Sobór

Patriarchat Moskiewski nie jedzie na Sobór Wszechprawosławny, jaki ma odbyć się w dniach 19-26 czerwca na Krecie - wynika z opublikowanego dziś stanowiska Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Proponuje on patriarsze Konstantynopola przesunięcie w czasie tego zgromadzenia i kontynuowanie przygotowań do niego, tak aby mogły w nim wziąć udział wszystkie Kościoły prawosławne.

Wcześniej RKP chciał zwołania 10 czerwca Wszechprawosławnej Konferencji Przedsoborowej w celu przedyskutowania zastrzeżeń poszczególnych Kościołów do treści dokumentów, przygotowanych na soborowe obrady. Patriarchat Konstantynopola odrzucił jednak taką możliwość, podkreślając, że wszelkie wątpliwości i poprawki będzie można zgłaszać podczas prac soboru.

Cztery lokalne Kościoły prawosławne (patriarchaty Antiocheński, Gruziński, Serbski i Bułgarski) już wcześniej zgłaszały propozycję odłożenia w czasie soboru, a trzy z nich (Antiocheński, Gruziński i Bułgarski) zapowiedziały, że nie wezmą udziału w soborze, gdy nie odbędzie się konferencja przedsoborowa, o którą wystąpił Patriarchat Moskiewski.

W tej sytuacji - stwierdza Święty Synod RKP - nie ma niezbędnych warunków do zwołania soboru, które wymaga zgody zwierzchników wszystkich autokefalicznych Kościołów prawosławnych. Dlatego RKP wspiera propozycję czterech wymienionych wyżej patriarchatów, by odłożyć w czasie zwołanie soboru, a gdy nie zostanie ona przyjęta przez patriarchę Konstantynopola i sobór na Krecie się jednak odbędzie, to Patriarchat Moskiewski nie wyśle na jego obrady swej delegacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »