Patriarchat Moskiewski nie jedzie na Sobór Wszechprawosławny, jaki ma odbyć się w dniach 19-26 czerwca na Krecie - wynika z opublikowanego dziś stanowiska Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).
Proponuje on patriarsze Konstantynopola przesunięcie w czasie tego zgromadzenia i kontynuowanie przygotowań do niego, tak aby mogły w nim wziąć udział wszystkie Kościoły prawosławne.
Wcześniej RKP chciał zwołania 10 czerwca Wszechprawosławnej Konferencji Przedsoborowej w celu przedyskutowania zastrzeżeń poszczególnych Kościołów do treści dokumentów, przygotowanych na soborowe obrady. Patriarchat Konstantynopola odrzucił jednak taką możliwość, podkreślając, że wszelkie wątpliwości i poprawki będzie można zgłaszać podczas prac soboru.
Cztery lokalne Kościoły prawosławne (patriarchaty Antiocheński, Gruziński, Serbski i Bułgarski) już wcześniej zgłaszały propozycję odłożenia w czasie soboru, a trzy z nich (Antiocheński, Gruziński i Bułgarski) zapowiedziały, że nie wezmą udziału w soborze, gdy nie odbędzie się konferencja przedsoborowa, o którą wystąpił Patriarchat Moskiewski.
W tej sytuacji - stwierdza Święty Synod RKP - nie ma niezbędnych warunków do zwołania soboru, które wymaga zgody zwierzchników wszystkich autokefalicznych Kościołów prawosławnych. Dlatego RKP wspiera propozycję czterech wymienionych wyżej patriarchatów, by odłożyć w czasie zwołanie soboru, a gdy nie zostanie ona przyjęta przez patriarchę Konstantynopola i sobór na Krecie się jednak odbędzie, to Patriarchat Moskiewski nie wyśle na jego obrady swej delegacji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.