Nie mniej niż 40 mln złotych zamierza przeznaczyć minister kultury na wzmocnienie edukacji kulturalnej w polskich szkołach. Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział to we wtorek w internetowym czacie w siedzibie PAP.
Zdrojewski pytany był m.in. o to jak ocenia edukację kulturalną w polskiej szkole. "W tej materii mamy największe zaniedbania i najwięcej do zrobienia" - podkreślił Zdrojewski. Dodał jednak, że jest zadowolony ze współpracy z minister edukacji narodowej Katarzyną Hall. "Dzięki jej decyzji wraca do szkół muzyka i plastyka" - zwrócił uwagę.
Pytany o to, czy resort zamierza przeznaczyć jakieś środki finansowe na wzmocnienie edukacji kulturalnej w szkołach, minister odpowiedział, że na pewno nie będzie to kwota niższa niż 40 mln zł.
Wtorkowy czat w dużej części dotyczył także rozpisanego 9 listopada polskiego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2016 roku honory ESK pełnić będą dwa miasta: hiszpańskie oraz polskie.
Zdrojewski poinformował m.in., że za kilka miesięcy, najpóźniej latem, przedstawiony zostanie skład komisji, która będzie oceniała polskich kandydatów w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Bezstronność ma gwarantować fakt, że - jak zapewnił Zdrojewski - nie będą to osoby związane z instytucjami miast, które startują. "Chciałbym, aby szefem komisji był ktoś z Krakowa - przypomnę, że Kraków nie może startować (otrzymał już tytuł ESK - PAP)" - mówił minister.
W jego opinii, na obecnym etapie konkursu (składania ofert) na otrzymanie tego tytułu ma szanse każde miasto, które może kandydować. "Małe miasta mają oczywiście mniejsze szanse - to efekty zaniedbań wielu lat. I przede wszystkim skromnej infrastruktury. Ale starania to też szansa na ich promocję" - powiedział Zdrojewski.
Pytany o to, jak odbiera nastawienie mieszkańców miast walczących o tytuł ESK, Zdrojewski odparł, że nie ocenia go wysoko. "Zainteresowanie jest spore w samych środowiskach kulturalnych. Do tego dochodzą ambicje władz samorządowych. Z tych się cieszę" - podkreślił.
"Czy Polska może brać przykład z tegorocznych ESK - Linzu i Wilna?" - zapytał jeden z internautów.
"Tylko w pewnym stopniu. Powinniśmy dbać o to, aby inni chcieli nas naśladować i unikać sytuacji, w których jedynie powtarzamy pomysły innych" - odpowiedział Zdrojewski.
Minister odpowiadał także na pytania o to, jak instytucje kultury powinny radzić sobie w sytuacji kryzysu gospodarczego, w którym cięcia nie omijają kultury. "Są tacy, którzy uznali, że kryzys to czas na zwiększenie wydatków na kulturę. To rewelacyjnie. Tak uczynili Francuzi i już są tego beneficjentami. Mam zamiar wspierać właśnie takie postawy. Pomagać tym, którzy nie czekają, ale ruszają z ciekawymi inicjatywami. Ważne, by wspierać przedsięwzięcia ambitne, oryginalne, niepowtarzalne, a przede wszystkim zawierające propozycje dla najmłodszych odbiorców" - powiedział.
Zdrojewski pytany był także o to, czy ma pomysł na poprawienie misyjności TVP. W jego opinii, najważniejszym zadaniem telewizji publicznej jest dobra oferta dla najmłodszych. "W tym roku przeznaczyliśmy dodatkowe środki dla anteny II Polskiego Radia i kanału TVP Kultura" - podkreślił.
Podsumowując ostatnie dwa lata na stanowisku ministra kultury Zdrojewski uznał, że wiele udało się zrobić, zwłaszcza, jeżeli chodzi o inwestycje. "Dumny jestem z oddanych (po remoncie i renowacji - PAP) Arkad Kubickiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, postępu prac w Wilanowie, w Sukiennicach w Krakowie" - wymieniał Zdrojewski.
Minister zaakcentował, że w ciągu ostatnich dwóch lat kultura stała się liderem absorpcji środków europejskich.
"Bardzo się cieszę też z nadrobienia zaległości w inwestycjach chopinowskich, () poprawiła się promocja polskiej kultury poza granicami kraju. Zwiększono liczbę produkowanych filmów polskich, mamy nową jakość naszych debiutów. +Rewers+ jest tego najlepszym przykładem. (...) Ważny jest także efekt sporej mobilizacji środowisk kulturalnych na Kongresie Kultury i po kongresie. Udało się spłacić wiele zobowiązań finansowych, mamy także postęp w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje kluczowe i konkursowe - w tym roku było to blisko 800 mln" - powiedział Zdrojewski.
Zapis czatu zostanie umieszczony na stronie serwisu samorządowego PAP - www.samorzad.pap.pl
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.