Media mają udział w szerzeniu „praktycznego nihilizmu”, czytamy w komunikacie opublikowanym dziś w Rzymie po niedawnej 60. konferencji plenarnej episkopatu Włoch w Asyżu.
Środki przekazu, uważają biskupi, nie są neutralnym wehikułem, lecz przyczyniają się do klimatu przyzwolenia wobec „mentalności opartej bardziej na intensywności i patosie, aniżeli na przylgnięciu do dobra wspólnego i logosu”.
Odwołując się do encykliki „Caritas in veritate” włoscy pasterze opowiadają się za potrzebą antropologii, która nie będzie oddzielać w sztuczny sposób etyki indywidualnej od społecznej. Zjawisko to, ich zdaniem przyczynia się do rewindykacji praw z pominięciem obowiązków i do „ubóstwiania wolności, która pozbawiona prawdy o człowieka, obraca się nieuchronnie przeciwko społeczeństwu”. Media nie przeciwstawiają się tej tendencji, lecz jej podporządkowują, dlatego też „stanowią wyzwanie i szansę dla ewangelizacji”.
W komunikacie na temat obrad, które odbyły się w Asyżu biskupi włoscy wypowiadają się też m.in. na temat przyszłorocznych inicjatyw, poczynając od wystawienia Turyńskiego Całunu w dniach od 10 kwietnia do 23 maja.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.