Media mają udział w szerzeniu „praktycznego nihilizmu”, czytamy w komunikacie opublikowanym dziś w Rzymie po niedawnej 60. konferencji plenarnej episkopatu Włoch w Asyżu.
Środki przekazu, uważają biskupi, nie są neutralnym wehikułem, lecz przyczyniają się do klimatu przyzwolenia wobec „mentalności opartej bardziej na intensywności i patosie, aniżeli na przylgnięciu do dobra wspólnego i logosu”.
Odwołując się do encykliki „Caritas in veritate” włoscy pasterze opowiadają się za potrzebą antropologii, która nie będzie oddzielać w sztuczny sposób etyki indywidualnej od społecznej. Zjawisko to, ich zdaniem przyczynia się do rewindykacji praw z pominięciem obowiązków i do „ubóstwiania wolności, która pozbawiona prawdy o człowieka, obraca się nieuchronnie przeciwko społeczeństwu”. Media nie przeciwstawiają się tej tendencji, lecz jej podporządkowują, dlatego też „stanowią wyzwanie i szansę dla ewangelizacji”.
W komunikacie na temat obrad, które odbyły się w Asyżu biskupi włoscy wypowiadają się też m.in. na temat przyszłorocznych inicjatyw, poczynając od wystawienia Turyńskiego Całunu w dniach od 10 kwietnia do 23 maja.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.