W ramach obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z udziałem byłych więźniów.
Z okazji 72. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau kilkudziesięciu byłych więźniów wzięło udział w modlitwie pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.
Msza Święta, poprzedzająca uroczystości oficjalne na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, odbyła się w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. W gronie koncelebransów byli m.in. dyrektor CDiM ks. dr Jan Nowak, dziekan oświęcimski ks. prał. Józef Niedźwiedzki i niemiecki kapłan ks. dr Manfred Deselaers, od lat posługujący na rzecz pojednania.
- Obchody rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz skłaniają nas do refleksji nad darem wolności - mówił bp Greger, wskazując, że wolność, jako dar otrzymany od Boga, nie jest celem.
- Wolność jest dana człowiekowi w darze jako środek do celu, którym jest miłość. Czyż nie taki wymiar ma heroiczna postawa męczennika św. Maksymiliana Kolbego, patrona naszej diecezji? Czyż nie taki jest wymiar świadectwa św. Teresy Benedykty od Krzyża, przypieczętowanego męczeństwem? A cóż powiedzieć o tych wszystkich, którzy doświadczyli okrutnego losu bycia więźniem tego obozu zagłady i wielu innych miejsc kaźni? - powiedział bp Greger. - KL Auschwitz na zawsze zostanie symbolem walki o poczucie wewnętrznej wolności - dodał.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Mszy Świętej przewodniczył bp Piotr Greger
W ramach obchodów odbyło się także otwarcie wystawy "Archeologia". Znalazły się na niej oryginalne przedmioty osobiste należące do ofiar Auschwitz, odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau, zostaną po raz pierwszy publicznie pokazane na wystawach w Miejscu Pamięci Auschwitz oraz w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Ekspozycja „Archeologia” została przygotowana z okazji 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
W uroczystościach na terenie byłego obozu zagłady Birkenau i pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar uczestniczyli m.in.: premier RP Beata Szydło, przedstawiciele władz państwowych Polski, ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, władz regionalnych, samorządów, pracownicy muzeów i miejsc pamięci.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.