Katowice: Rada kapłańska o formacji kleryków

W jaki sposób księża i parafianie są odpowiedzialni za formację alumnów? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy spotkania Rady Kapłańskiej archidiecezji katowickiej, które mało miejsce 17 listopada 2009 r.

Rada spojrzała na problem zarówno z punktu widzenia proboszcza, alumna, jak i przełożonego seminarium. We wprowadzeniu do dyskusji metropolita katowicki abp Damian Zimoń podkreślił, że Kościół musi nieustannie myśleć o przyszłości, o tym, aby następnym pokoleniom wiernych, nie zabrakło pasterzy. Wskazał też, że w dzisiejszych czasach nie wystarcza już przygotowywanie do kapłaństwa w seminarium duchownym. „Trzeba przygotowywać do seminarium” - stwierdził abp Zimoń.

Uczestnicy dyskusji analizowali rolę, jaką w formacji przyszłego kapłana odgrywają jego rodzice, środowisko rodzinne, proboszcz i inni księża w parafii, a także osoby pracujące na probostwach, w kościele oraz wszyscy parafianie. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zadaniom proboszcza, który powinien być „moderatorem formacji” i towarzyszyć klerykowi w jego drodze do kapłaństwa. Padały przykłady licznych proboszczów, którzy swoją postawą i wychowawcza mądrością wywarli wielki wpływ na przyszłych księży. Podczas pobytu w parafii przyszły kapłan powinien zdobywać doświadczenie, które ugruntuje wiedzę i formację, którą uzyskuje w seminarium. Musi w parafii znajdować nie „kumpli”, ale autorytety. Powinien w praktyce uczyć się Kościoła.

Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego ks. Jerzy Paliński apelował, aby codzienne duszpasterstwo parafialne w jeszcze większym niż dotychczas stopniu było skierowane w stronę odkrywania i kształtowania powołań do służby w Kościele. Wskazywał też na potrzebę jeszcze ściślejszej niż dotychczas współpracy księży pracujących w parafiach z seminarium duchownym, tak aby formacja seminaryjna i ta, którą kleryk otrzymuje w parafii, stanowiła jedność. Prosił też o odwagę i rzetelność w wyrażaniu przez księży opinii na temat kandydatów do kapłaństwa.

Efektem spotkania Rady Kapłańskiej archidiecezji katowickiej na temat odpowiedzialności księży i parafian za formację alumnów będzie list do proboszczów i rodziców kleryków, wskazujący najważniejsze aktualnie problemy i zawierający sugestie ich rozwiązywania.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego Rada Kapłańska, to zespół kapłanów, będący jakby senatem biskupa, reprezentującym prezbiterium. Jej zadaniem jest wspieranie biskupa w kierowaniu diecezją, zgodnie z przepisami prawa, ażeby możliwie najbardziej pomnażało się dobro pasterskie powierzonej mu części Ludu Bożego. Mniej więcej połowa członków Rady powinna być wybrana w sposób wolny przez kapłanów danej diecezji. Rada kapłańska posiada jedynie głos doradczy. Biskup diecezjalny powinien wysłuchać jej zdania w ważniejszych sprawach.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
24°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »