- Jezus Chrystus utożsamia się ze wszystkimi cierpiącymi i poniewieranymi - podkreślił bp Grzegorz Ryś przypominając o odpowiedzialności za los pokrzywdzonych.
W wigilię III Międzynarodowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi w stołecznej bazylice Świętego Krzyża odbyło się całonocne czuwanie modlitewne zorganizowane przez Sieć Bakhita. W tym roku przebiegało ono pod hasłem „To są dzieci, nie niewolnicy!”. Zainaugurowała je uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
W homilii zwrócił on uwagę na schizofrenię współczesnego świata, który głośno krzyczy o wolności przy milczącej zgodzie na rosnącą grupę ofiar handlu ludźmi i niewolniczej pracy.
Bp Ryś podkreślił, że każdy człowiek ma niezbywalną godność. Kaznodzieja przypomniał również o współodpowiedzialności za dramat współczesnego niewolnictwa.
Po liturgii wysłuchano świadectw ofiar handlu ludźmi. Następnie w odpowiedzi na dramat zniewolonych chętni mogli podjąć się tzw. adopcji duchowej, której celem jest wsparcie na drodze wychodzenia z niewoli. W programie nocnego czuwania był również czas na modlitwę różańcową, koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwę uwielbienia, którą poprowadził o. Janusz Chwast OP wraz ze Wspólnotą św. Dobrego Łotra, w czasie której można było oddać cześć relikwiom Krzyża Świętego.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.