Nie potrzebujemy przełomów

Min. Szymański: Dobre porozumienie Warszawy i Berlina jest kluczowe dla powodzenia projektu europejskiego.

Min. Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ skomentował dla nas wizytę kanclerz Angeli Merkel w Warszawie, podczas której spotkała się z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, prezesem Jarosławem Kaczyńskim, a także przedstawicielami opozycji parlamentarnej oraz niemieckiej mniejszości. W kontekście rozmów rządowych podkreślił, że wczorajszy dzień był ważny, ponieważ obie strony mogły przedstawić motywy i uzasadnienia swoich stanowisk. - Nie potrzebujemy przełomów, ponieważ relacje Warszawy i Berlina były zawsze rzeczowe i konstruktywne - podkreślił min. Szymański. - Teraz powołaliśmy stałą współpracę roboczą w sprawie przyszłości polityki klimatyczne i energetyczne w UE. Polska przedstawiła swoją wizję przyszłości polityki obronnej. Jeśli chodzi o przyszłość UE zgadzamy się, że potrzebna jest zmiana i porzucenie inicjatyw, które dzielą. Wybrzmiało bardzo mocno, że dobre porozumienie Warszawy i Berlina jest kluczowe dla powodzenia projektu europejskiego. Obie strony mają poczucie odpowiedzialności za przyszłość Unii Europejskiej, choć nie w każdej dziedzinie się zgadzamy.

Bardzo ważna deklaracja padła z ust Kanclerz Merkel na konferencji prasowej w sprawie problemu Unii „podwójnej prędkości”. Pani Kanclerz bardzo jasno potwierdziła tradycyjne niemieckie stanowisko wykluczające budowanie „ekskluzywnych klubów” w UE. Po nieporozumieniach, jakie narosły na gruncie jej jednego ogólnego zdania o niemieckim poparciu dla Europy różnych prędkości, to wyjaśnienie jest bardzo ważne. Warszawa podziela sprzeciw wobec dzielenia UE w całej rozciągłości. Niemcy, podobnie, jak Warszawa, są otwarte na rozmowy o wzmocnionej współpracy, zgodnie z traktatem lizbońskim, pod warunkiem, że taka współpraca będzie otwarta dla każdego i nie będzie trwale dzieliła wspólnego rynku i Unii. Polska sama zdecyduje, czy do takich struktur w przyszłości wejdzie, czy nie. Decyzję będziemy podejmować w zależności od oceny konkretnej inicjatywy pod kątem naszych interesów.

Notował Andrzej Grajewski

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  wieczór
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  wiecej »