55 proc. Amerykanów popiera wprowadzony przez administrację Donalda Trumpa dekret w sprawie nieprzyjmowania uchodźców i zakazu wjazdu dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich, ale mniej obywateli pozytywnie ocenia jego prezydenturę - wynika z sondażu.
55 proc. zarejestrowanych wyborców popiera dekret, a 38 proc. ocenia go krytycznie. "Mocne poparcie" dla tego aktu prawnego deklaruje 35 proc. zarejestrowanych wyborców - wynika z opublikowanego w środę sondażu Morning Consult/Politico.
Dekret popiera 54 proc. zarejestrowanych wyborców niedeklarujących się jako zwolennicy żadnej z dwóch głównych partii politycznych i 82 proc. zarejestrowanych wyborców Partii Republikańskiej. Sprzeciwia mu się 65 proc. zarejestrowanych wyborców Partii Demokratycznej.
Jednocześnie pogorszyła się ocena rządów nowego prezydenta, który urząd objął 20 stycznia. Po dwóch tygodniach prezydentury Trumpa jego pracę dobrze ocenia 47 proc. wyborców, czyli o 2 punkty proc. mniej niż tydzień wcześniej. Źle nowego szefa państwa ocenia 46 proc. - o 5 pkt proc. więcej niż tydzień wcześniej.
55 proc. wyborców pozytywnie ocenia pomysł ograniczenia finansowania z budżetu federalnego tzw. miast azylowych, czyli przyjaznych dla nielegalnych imigrantów (negatywnie - 33 proc.).
54 proc. popiera pomysł zawieszenia wszystkich rządowych regulacji na poziomie federalnym do czasu zrewidowania ich przez nową administrację (38 proc. jest przeciwko), 49 proc. jest za tym, by rząd poprosił agencje rządowe o opóźnienie lub zignorowanie części zapisów ustawy o opiece zdrowotnej Obamacare (przeciw - 41 proc.).
Za natychmiastowym rozpoczęciem budowy muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej jest 48 proc. wyborców, a przeciw - 42 proc. Trwałe wycofanie USA z porozumienia handlowego o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) popiera 47 proc., sprzeciwia się temu 33 proc.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-4 lutego z udziałem 2 070 zarejestrowanych wyborców, przy błędzie statystycznym wynoszącym +/- 2 punkty proc.
Motywowany kwestiami bezpieczeństwa i walką z terroryzmem dekret podpisany przez Trumpa 27 stycznia zawieszał do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem - Iranu, Iraku, Syrii, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.
Wykonywanie dekretu zostało wstrzymane po tygodniu przez sędziego federalnego Jamesa Robarta. Legalność tego rozporządzenia rozpatruje obecnie federalny sąd apelacyjny w San Francisco. Decyzja w tej sprawie oczekiwana jest w tym tygodniu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.