Prezydent Lech Kaczyński z okazji Dnia Pracownika Socjalnego odznaczył Krzyżem Zasługi pracowników Caritas, którzy szczególnie zasłużeni są na polu działalności charytatywnej
W Polsce 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Święto to zostało wprowadzone na mocy ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 roku.
Z tej okazji Prezydent RP Lech Kaczyński nadał Tadeuszowi Gomułce (Caritas Sosnowiecka), p. Katarzynie Jasińskiej (Caritas Gdańska), Dorocie Annie Chlebek (Caritas Przemyska), Ewie Żak (Caritas Częstochowska), Robertowi Turadkowi (Caritas Warszawsko-Praska) i Markowi Andrzejewskiemu (pracownikowi Fundacji Pro Caritate) wysokie odznaczenia państwowe. W imieniu pana prezydenta Krzyże Zasługi wręczył minister Paweł Wypych.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w obecności zastępcy dyrektora Caritas Polska – ks. Marcina Brzezińskiego. Obecni byli również dyrektorzy diecezjalnych Caritas, których pracownicy zostali wyróżnieni.
Tadeusz Gomułka dał się poznać jako osoba życzliwa, oddana pracy z osobami bezdomnymi, starszymi i ubogimi. Swoja pracę na rzecz potrzebujących rozpoczął jako wolontariusz, organizując wydawanie ciepłych posiłków dla bezdomnych na terenie parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Obecnie, mimo emerytury, z oddaniem pracuje w Jadłodajni Caritas w Olkuszu.
Katarzyna Jasińska swoją postawą wobec potrzebujących, szczególnie chorych i starszych urzeczywistnia w działaniu postawę „caritas”, tzn. miłości miłosiernej. Od 1999 roku zajmowała się pacjentami w Domu Seniora, wprowadzała w arkana zawodu młodych pracowników Caritas. Obecnie, ze względu na wieloletnie doświadczenie, jest pełnomocnikiem dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej do spraw medycznych.
Dorota Anna Chlebek pracuje w Caritas Archidiecezji Przemyskiej od 1997 roku. Jest nie tylko twórcą i dyrektorem Środowiskowego Domu Samopomocy i Domu Pomocy Społecznej w Kąkolówce, ale przede wszystkim jest człowiekiem wrażliwym, otwartym na potrzeby innych. Dzięki osobistemu zaangażowaniu p. Doroty DPS w Kąkolówce powiększył się, zwiększył ofertę pomocową i rehabilitacyjną dla swoich podopiecznych.
Ewa Żak jest niezwykle wrażliwą osobą na potrzeby człowieka ubogiego i bezradnego. Od 10 lat realizuje na terenie Archidiecezji Częstochowskiej zbiorki darów dla osób ubogich, koordynuje program PEAD, prowadzi Klub Seniora. Pani Ewa stara się poznać osobiście sytuację każdej potrzebującej rodziny, która zgłasza się do Caritas. Wspiera nie tylko materialnie bezdomnych, ale motywuje ich do podejmowania różnego rodzaju aktywności.
Robert Turadek od wielu lat pracuje w Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, koordynuje pracę nie tylko biura, ale poszczególne akcje realizowane przez Caritas. Dał się poznać jako człowiek zaangażowany w swoją pracę, poświęcający wiele czasu, by dzieło miłości miłosiernej docierało do wszystkich potrzebujących.
Marek Andrzejewski zajmuje się w ramach swoich obowiązków w Pro Caritate realizacją ogólnopolskiej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Niejednokrotnie bezinteresownie wspiera osoby bezdomne, potrzebujące wsparcia, zagrożone uzależnieniami od alkoholu czy narkotyków. Baczną uwagę zwraca także na potrzeby dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, motywując je do pracy nad sobą. Przez wiele lat p. Marek był pracownikiem schroniska dla bezdomnych.
Wszystkie wyróżnione osoby posiadają wspólne cechy, na które warto zwrócić uwagę: są sumienne, nie liczą czasu przeznaczonego pomocy potrzebującym, są konsekwentni w działaniu, życzyli, otwarci na współpracowników, nie boją się trudnych zadań stawianych im przez dyrektorów. Po prostu, są niezastąpieni.
Wszystkim pracownikom Caritas w Polsce działającym na rzecz potrzebujących życzymy wytrwałości, sił fizycznych, uśmiechu na co dzień, a przede wszystkim błogosławieństwa Bożego.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.