Na konieczność zintensyfikowania dialogu Kościołów i związków wyznaniowych z instytucjami unijnymi wskazali biskupi Starego Kontynentu na zakończenie sesji plenarnej COMECE w Brukseli.
Konferencja Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zapowiedziała wydanie dokumentu na temat promowania wolności religijnej w Unii.
Przewodniczący COMECE, biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn w imieniu obecnych biskupów pogratulował Hermanowi van Rompuy wyboru na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, a pani Catherine Ashton na stanowisko wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych. Biskupi wyrażają nadzieję, że te dwie osoby będą promowały Unię Europejską, jako strażnika pokoju i sprawiedliwości zdeterminowanego do propagowania różnorodności w jedności.
Biskupi wyrazili zadowolenie z rychłego wejścia w życie Traktatu z Lizbony. Traktat ten wprowadza artykuł 17 stanowiący, że Unia uznaje specyficzny wkład Kościołów i związków wyznaniowych, i że będzie z nimi prowadziła otwarty, przejrzysty i regularny dialog. Bp van Luyn podkreślił, że dotychczasowy dialog z instytucjami europejskimi był owocny, a obecnie można liczyć na jego intensyfikację.
Biskupi z zadowoleniem powitali także rezolucję Rady Unii Europejskiej z 16 listopada br., która mówi o promowaniu wolności religijnej w politykach Unii, zwłaszcza w relacjach z innymi państwami. COMECE wkrótce opublikuje swój własny dokument, poświęcony tej tematyce.
Biskupi dyskutowali także o innych bieżących zagadnieniach, takich jak kwestie zmian klimatycznych czy nowe inicjatywy dotyczące nierozprzestrzeniania broni nuklearnej.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.