Na konieczność zintensyfikowania dialogu Kościołów i związków wyznaniowych z instytucjami unijnymi wskazali biskupi Starego Kontynentu na zakończenie sesji plenarnej COMECE w Brukseli.
Konferencja Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zapowiedziała wydanie dokumentu na temat promowania wolności religijnej w Unii.
Przewodniczący COMECE, biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn w imieniu obecnych biskupów pogratulował Hermanowi van Rompuy wyboru na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, a pani Catherine Ashton na stanowisko wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych. Biskupi wyrażają nadzieję, że te dwie osoby będą promowały Unię Europejską, jako strażnika pokoju i sprawiedliwości zdeterminowanego do propagowania różnorodności w jedności.
Biskupi wyrazili zadowolenie z rychłego wejścia w życie Traktatu z Lizbony. Traktat ten wprowadza artykuł 17 stanowiący, że Unia uznaje specyficzny wkład Kościołów i związków wyznaniowych, i że będzie z nimi prowadziła otwarty, przejrzysty i regularny dialog. Bp van Luyn podkreślił, że dotychczasowy dialog z instytucjami europejskimi był owocny, a obecnie można liczyć na jego intensyfikację.
Biskupi z zadowoleniem powitali także rezolucję Rady Unii Europejskiej z 16 listopada br., która mówi o promowaniu wolności religijnej w politykach Unii, zwłaszcza w relacjach z innymi państwami. COMECE wkrótce opublikuje swój własny dokument, poświęcony tej tematyce.
Biskupi dyskutowali także o innych bieżących zagadnieniach, takich jak kwestie zmian klimatycznych czy nowe inicjatywy dotyczące nierozprzestrzeniania broni nuklearnej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.