Wolność religijna w UE?

Na konieczność zintensyfikowania dialogu Kościołów i związków wyznaniowych z instytucjami unijnymi wskazali biskupi Starego Kontynentu na zakończenie sesji plenarnej COMECE w Brukseli.

Konferencja Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zapowiedziała wydanie dokumentu na temat promowania wolności religijnej w Unii.

Przewodniczący COMECE, biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn w imieniu obecnych biskupów pogratulował Hermanowi van Rompuy wyboru na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, a pani Catherine Ashton na stanowisko wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych. Biskupi wyrażają nadzieję, że te dwie osoby będą promowały Unię Europejską, jako strażnika pokoju i sprawiedliwości zdeterminowanego do propagowania różnorodności w jedności.

Biskupi wyrazili zadowolenie z rychłego wejścia w życie Traktatu z Lizbony. Traktat ten wprowadza artykuł 17 stanowiący, że Unia uznaje specyficzny wkład Kościołów i związków wyznaniowych, i że będzie z nimi prowadziła otwarty, przejrzysty i regularny dialog. Bp van Luyn podkreślił, że dotychczasowy dialog z instytucjami europejskimi był owocny, a obecnie można liczyć na jego intensyfikację.

Biskupi z zadowoleniem powitali także rezolucję Rady Unii Europejskiej z 16 listopada br., która mówi o promowaniu wolności religijnej w politykach Unii, zwłaszcza w relacjach z innymi państwami. COMECE wkrótce opublikuje swój własny dokument, poświęcony tej tematyce.

Biskupi dyskutowali także o innych bieżących zagadnieniach, takich jak kwestie zmian klimatycznych czy nowe inicjatywy dotyczące nierozprzestrzeniania broni nuklearnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  dzień
  11°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »