Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso rozpoczął w środę serię spotkań ze wskazanymi mu przez państwa członkowskie kandydatami na komisarzy. W czwartek spotka się przed południem z polskim kandydatem, europosłem Januszem Lewandowskim
Konsultacje mają związek z rozdziałem tek w nowej Komisji. "Barroso od środy spotyka się z kandydatami na komisarzy. Rozmowy trwają około pół godziny. Lewandowski został zaproszony na czwartek przed południem" - powiedziały źródła w KE. Niewykluczone, dodały te źródła, że Barroso już około 2-3 grudnia ogłosi, jaką tekę chce powierzyć poszczególnym komisarzom.
KE oficjalnie potwierdziła w środę, że Barroso otrzymał już nazwiska kandydatów na komisarzy od wszystkich państw UE, w tym z Polski - właśnie Janusza Lewandowskiego.
Ich przesłuchania przez eurodeputowanych odbędą się między 11 a 15 stycznia, tak by głosowanie w sprawie zatwierdzenia składu nowej KE (jako całości, a nie poszczególnych komisarzy) odbyło się na sesji w Strasburgu około 20 stycznia, a nowa KE mogła rozpocząć pracę od 1 lutego. Gdyby jakiś komisarz nie spodobał się europosłom i trzeba było szukać nowego kandydata, możliwe będzie przeprowadzenie dogrywki głosowania na tzw. minisesji PE w Brukseli pod koniec stycznia.
"Cieszę się, że otrzymałem nominacje ze wszystkich krajów członkowskich. Teraz do mnie należy przyznanie właściwych tek właściwym ludziom. Zamierzam zaprezentować Parlamentowi Europejskiemu silną Komisję" - powiedział Barroso.
Zgodnie z Traktatem z Lizbony podział tek jest zadaniem należącym do wyłącznych kompetencji przewodniczącego KE. Wiadomo jednak, że na Barroso presję w tej sprawie wywierają przywódcy państw członkowskich. Większość chciałaby mieć silną tekę w Komisji, a za takie uważa się teki gospodarcze, jak rynek wewnętrzny, konkurencja, handel zagraniczny czy przemysł. Także Polsce, co niejednokrotnie mówił sam premier Donald Tusk, a w środę potwierdziły w rozmowie z PAP bliskie mu źródła, "zależy na poważnej tece gospodarczej z wpływem na pieniądze".
W KE nieoficjalnie mówi się, że Lewandowski ma największe szanse na stanowisko komisarza ds. budżetu. Jeśli te informacje się potwierdzą, wówczas Lewandowski odpowiadałby z ramienia KE za przygotowanie propozycji w sprawie reformy budżetu UE i kształtu nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 roku.
Jedno jest pewne: Lewandowski nie będzie komisarzem ds. kultury i edukacji. A to dlatego, że Polak Jan Truszczyński został właśnie mianowany na dyrektora generalnego dyrekcji w KE ds. kultury, edukacji i wielojęzyczności (obejmie obowiązki od 1 maja 2010 r.). W Komisji obowiązuje bowiem zasada, że komisarz nie może być tej samej narodowości co dyrektor generalny w danej dziedzinie.
Na 27 komisarzy (w tym Barroso) w nowej KE zasiądzie dziewięć kobiet, czyli o jedną więcej niż obecnie. Portugalczyk usilnie zabiegał o jak największy parytet w KE. Wysyłał listy do rządów, namawiając do zgłaszania kobiet i obiecując, że wynagrodzi je lepszymi tekami.
Wśród zgłoszonych kandydatów na komisarzy w nowej KE aż 14 to osoby obecnie zasiadające w Komisji. Wśród nich jest komisarz ds. handlu brytyjska baronessa Catherine Ashton wybrana przez przywódców na wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej, która od 1 grudnia (z dniem wejścia w życie Traktatu z Lizbony) zasiądzie w KE w randze wiceprzewodniczącego.
Pozostali kandydaci na komisarzy to: z Austrii - Johannes Hahn (minister badań i nauki), z Belgii - Karel De Gucht (komisarz UE ds. rozwoju), z Bułgarii Rumiana Żelewa (szefowa dyplomacji), z Cypru - Andrulla Wasiliu (obecna komisarz ds. zdrowia), z Czech Sztefan Fuele (minister spraw europejskich), z Danii Connie Hedegaard (minister ds. ochrony środowiska), z Estonii Siim Kallas (komisarz ds. administracji), z Finlandii Olii Rehn (komisarz ds. rozszerzenia), z Francji Michel Barnier (eurodeputowany UMP, były komisarz ds. reformy instytucjonalnej i polityki regionalnej), z Niemiec Guenther H. Oettinger (lider rządzącej CDU w Badenii-Wirtembergii), z Grecji Maria Damanaki (socjalistyczna posłanka PASOK), z Węgier Laszlo Andor (ekonomista, członek zarządu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju), z Irlandii Maire Geoghegan Quinn (zasiada w Trybunale Obrachunkowym UE), z Włoch Antonio Tajani (obecny komisarz ds. transportu), z Łotwy Andris Piebalgs (obecny komisarz ds. energii), z Litwy Algirdas Szemeta (komisarz ds. budżetu), z Luksemburga Viviane Reding (komisarz ds. telekomunikacji), z Malty John Dalli (minister ds. społecznych), z Holandii Neelie Kroes (komisarz ds. konkurencji), z Polski Janusz Lewandowski (europoseł PO, obecny wiceprzewodniczący, a wcześniej przewodniczący Komisji Budżetowej PE), z Rumunii Dacian Ciolos (były minister ds. rolnictwa), ze Słowacji Marosz Szefczovicz (komisarz ds. edukacji i kultury), ze Słowenii Janez Potocznik (komisarz ds. nauki), z Hiszpanii Joaquin Almunia (komisarz ds. gospodarczych i walutowych), ze Szwecji Cecilia Malmstroem (minister ds. europejskich).
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.