Ostatni czwartek listopada jest tradycyjnie obchodzony w Stanach Zjednoczonych jako Święto Dziękczynienia. Choć nie jest to święto religijne, w wielu kościołach na terenie całego kraju odprawiane są Msze dziękczynne za otrzymane w minionym roku łaski.
W Ameryce Święto Dziękczynienia kojarzy się najbardziej z rodzinnym obiadem, którego głównym daniem jest pieczony indyk. Jest to także dzień największego ruchu na wszystkich krajowych lotniskach. Właśnie tego dnia Amerykanie przyjeżdżają do swych rodzinnych domów z najdalszych zakątków kraju.
Parafie katolickie świętują ten dzień na wiele różnorodnych sposobów. Niemal we wszystkich odprawiane są dziękczynne Msze i nabożeństwa. Niektóre zapraszają biednych i bezdomnych na wspólny obiad. W innych wolontariusze rozwożą wcześniej przygotowany świąteczny posiłek do najuboższych, chorych i samotnych z terenu ich parafii.
Tradycja tego amerykańskiego święta sięga roku 1620. Imigranci, którzy wówczas przybyli z Europy, nie przetrwaliby głodu i zimy, gdyby nie pomoc Indian. Rok później wraz z tubylcami świętowali dziękując im za pomoc, a Bogu za obfite żniwa.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.