U progu Adwentu w hali centralnego dworca kolejowego Südbahnhof w Wiedniu stanęła szopka, której figury wyrzeźbili polscy uczniowie.
„Być może szopka pozwoli przechodzącym obok niej ludziom rozpoznać tajemnicę Bożego Narodzenia, że Bóg wyciąga do nas ręce” – powiedział podczas krótkiego nabożeństwa kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia podkreślił poświęcając szopkę, że „ustawiona w centrum wielkiego dworca inspiruje ludzi do dialogu”.
W szopce obok figur Świętej Rodziny znalazły się też m. in. postacie św. Teresy z Lisieux, św. Stanisława Kostki i bł. Pier Georgio Frassatiego.
Kard. Schönborn podziękował polskim autorom inicjatywy oraz dyrekcji dworca Südbahnhof za to, że zgodzono się wystawić szopkę w miejscu, przez które przewija się każdego dnia kilka tysięcy osób. Na zakończenie krótkiego nabożeństwa zaśpiewano kolędę „Cicha noc”.
Figury do szopki wykonali uczniowie jednej ze szkół zawodowych z Polski. „Mają oni w swoim dorobku już 30 szopek, które „wędrują” po różnych wielkich miastach europejskich i wszędzie są eksponowane w najbardziej ruchliwych miejscach” - poinformował inicjator tego przedsięwzięcia, ks. Franciszek Włodczyk. Kapłan pracuje od 2007 r. w jednej z austriackich parafii. W rozmowie z KAI ks. Włodczyk powiedział, że podobne szopki z Polski są obecnie wystawiane m.in. w Stutgarcie, Monachium i w Berlinie. Przy szopce umieszczony jest w kilku językach opis Narodzenia Pańskiego z Ewangelii św. Łukasza.
„Wędrująca szopka” z Polski pozostanie jeszcze przez kilka dni w głównej hali dworca Südbahnhof. 13 grudnia hala dworcowa zostanie zamknięta i wyburzona w ramach modernizacji i rozbudowy całego węzła kolejowego. Szopka natomiast zostanie przewieziona do Bratysławy.
Polskim „wędrującym szopkom” poświęcona jest też specjalna, dwujęzyczna publikacja zatytułowana „W drodze do Betlejem”. Zawiera ona fotografie figur z szopek w różnych miejscach metropolii europejskich oraz materiał informacyjny o „wędrujących szopkach”.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.