Oprócz elementów tradycyjnych żłóbek zawiera także odniesienia do twórczości Rafaela i Caravaggia oraz wyrazy hołdu dla Dantego.
Jak pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki, trzeba było wypełnić pewną „lukę” w kaplicy, gdyż wśród malowideł i najsłynniejszych fresków brakuje właśnie... sceny narodzenia Pańskiego. Szopka, sfinansowana przez Fundację Giovanny i Giulia Sacchettich, była zaprojektowana na 2020 rok, jako hołd dla Rafaela Santi w 500. rocznicę jego śmierci, ale z powodu obostrzeń covidowych inauguracja została przełożona.
Projekt został zadedykowany pamięci Giulia Sacchettiego, zmarłego w 2010 r. byłego specjalnego delegata Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
„Szopka w Kaplicy Sykstyńskiej z pewnością ma swoje miejsce, ponieważ wpisuje wcielenie w historię zbawienia, którą prezentuje” – podkreślił w dniu inauguracji ks. prał. Diego Giovanni Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych. „Ale przede wszystkim jest to zaproszenie, by wyruszyć w drogę ku Jezusowi, który chce narodzić się w żłobie naszego serca i naszego życia”.
W szopce znajdują się także odniesienia artystyczne do Dantego i Caravaggia, w 700. rocznicę śmierci poety i 450. rocznicę urodzin malarza.
Scena narodzenia została umieszczona w zmyślonym miejscu, choć rzeczywistości, które ją tworzą, istnieją naprawdę. W części centralnej znajduje się Serapeum z Willi Hadriana. Na tympanonie znajduje się ręcznie malowany fresk naśladujący szkołę ateńską w miniaturze - słynny fresk Rafaela znajdujący się w Stanza della Segnatura w Muzeach Watykańskich. „W ten sposób twórcy chcieli powiązać poszukiwanie przez człowieka Prawdy (symbolizowanej przez filozofię) z Prawdą objawioną, którą jest Jezus, przedstawiony w świątyni” – tłumaczy „Avvenire”.
Na prawo od świątyni znajdują się starożytne ruiny, łuki i podstawy zwalonych kolumn, a następnie reprodukcja Piazza della Cisterna w San Gimignano. Po lewej z kolei znajdują się widoki charakterystyczne dla Spoleto. W ten sposób przedstawiono tło pejzażowe typowe dla Rafaela i malarzy florenckiego renesansu z XV i XVI wieku. U podstawy stajenki umieszczono plac targowy (ostatni hołd dla Rafaela z częścią tzw. Loggi jego autorstwa, która znajduje się w Watykanie).
„Wszystkie tła, włącznie z miniaturową kopią szkoły ateńskiej Rafaela, a także obrazy dekoracyjne zostały stworzone przez artystów, tak samo, jak ubiory wszystkich postaci stajenki, które uwzględniają szczegóły strojów z epoki Rafaela” – opisuje „Avvenire”.
Fundacja Giovanny i Giulia Sacchettich „Onlus”, która sfinansowała szopkę, to organizacja non-profit użyteczności publicznej, założona w Rzymie przez Giovannę Zanuso-Sacchetti w 2013 roku. Zajmuje się głównie odnawianiem ważnych dzieł artystycznych i finansuje stypendia na projekty badawcze, takie jak te dla Szpitala Bambino Gesù na badania nad stwardnieniem rozsianym.
Stajenkę w Kaplicy Sykstyńskiej można zwiedzać do 15 stycznia 2022 roku.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.