Drażliwa dla wyznawców prawosławia kwestia roli Biskupa Rzymu wywoływała w relacjach katolicko-prawosławnych gorszące spory. Rozwiązanie tego problemu oznaczałoby usunięcie poważnej przeszkody na drodze do jedności. Wskazał na to Bartłomiej I, spotykając się 30 listopada z kard. Walterem Kasperem, stojącym na czele watykańskiej delegacji na obchody ku czci św. Andrzeja, patrona patriarchatu Konstantynopola.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przekazał Patriarsze Ekumenicznemu przesłanie Benedykta XVI.
Bartłomiej podkreślił duże symboliczne znaczenie tej dorocznej wizyty. Jego zdaniem ukazuje ona, że Kościół rzymski pragnie czynić wszystko, co w jego mocy, aby odnaleźć jedność wiary i sakramentalną wspólnotę z prawosławnymi. Patriarcha Konstantynopola nawiązał do ostatniej sesji plenarnej katolicko-prawosławnej komisji dialogu teologicznego, która odbyła się w październiku na Cyprze. Podjęto na niej temat roli Biskupa Rzymu w Kościele pierwszego tysiąclecia. „Studium historii Kościoła w tym okresie pozwoli też ocenić dalszy rozwój wydarzeń, jaki nastąpił w drugim tysiącleciu – powiedział Bartłomiej I. – Niestety doprowadził on nasze Kościoły do większego oddalenia i nasilił podziały. Prawda jednak nie obawia się dialogu, ale przeciwnie, posługuje się nim jako środkiem, by dotrzeć do tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą jej przyjąć” – dodał Patriarcha Ekumeniczny, przemawiając do watykańskiej delegacji.
Czy nowy rząd w Berlinie ma pomysł na problem migracyjny, który Niemcy sami stworzyli?
Chcemy ustalić wszystkie ofiary tej dramatycznej nocy z 1945 r. i dokonać godnego pochówku.
To odwet za niedzielny atak Huti na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie.
"Pewne jest tylko to, że "wybrany zostanie mężczyzna i katolik".
Tak wynika z badania "Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania 2025".