O potrzebie nowego patriotyzmu konstytucyjnego w stosunkach państwo-Kościół mówił 3 grudnia we włoskim Senacie kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu przypomniał, że to parlament jest uprzywilejowanym miejscem debaty publicznej, dzięki której obywatele nie tylko otrzymują mądre i użyteczne prawo, ale też biorą wzór ze swoich reprezentantów. Odnosząc się do ostatnich napięć w relacjach włosko-watykańskich kard. Bertone wskazał, że to od poprzedników należy uczyć się poszukiwania konsensusu, szczególnie, jeśli chodzi o najdelikatniejsze sprawy etyczne, jak szacunek dla ludzkiego życia, sprawy rodzinne i społeczne.
Okazją do spotkania z senatorami była publikacja poświęcona historycznej dyskusji nad uregulowaniem współpracy Watykanu i państwa włoskiego, od pierwszej wojny światowej aż do modyfikacji konkordatu w 1984 r. Purpurat odniósł się do tej dziejowej lekcji konsensusu konstytucyjnego, który wtedy udało się osiągnąć, godząc kulturę liberalną, socjalistyczną i katolicką – dodał kard. Bertone.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.