O potrzebie nowego patriotyzmu konstytucyjnego w stosunkach państwo-Kościół mówił 3 grudnia we włoskim Senacie kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu przypomniał, że to parlament jest uprzywilejowanym miejscem debaty publicznej, dzięki której obywatele nie tylko otrzymują mądre i użyteczne prawo, ale też biorą wzór ze swoich reprezentantów. Odnosząc się do ostatnich napięć w relacjach włosko-watykańskich kard. Bertone wskazał, że to od poprzedników należy uczyć się poszukiwania konsensusu, szczególnie, jeśli chodzi o najdelikatniejsze sprawy etyczne, jak szacunek dla ludzkiego życia, sprawy rodzinne i społeczne.
Okazją do spotkania z senatorami była publikacja poświęcona historycznej dyskusji nad uregulowaniem współpracy Watykanu i państwa włoskiego, od pierwszej wojny światowej aż do modyfikacji konkordatu w 1984 r. Purpurat odniósł się do tej dziejowej lekcji konsensusu konstytucyjnego, który wtedy udało się osiągnąć, godząc kulturę liberalną, socjalistyczną i katolicką – dodał kard. Bertone.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.