Protesty wzbudziły prace budowlane podjęte 23 listopada przez władze izraelskie przy bramie w murze należącym do zespołu jerozolimskiej bazyliki Grobu Pańskiego
Zamknięte od dawna żelaznymi sztabami wejście, znane pod nazwą Bramy Maryi, prowadzi do klasztoru braci mniejszych przy wspomnianej bazylice. Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia, że roboty zostały podjęte wyłącznie z inicjatywy izraelskiej. Franciszkanie bynajmniej o to nie prosili. Przeciwnie, ostrzegali, że ze względu na delikatność miejsca, jakim jest pozostający we współposiadaniu różnych wyznań chrześcijańskich zespół bazyliki, należy zostawić bramę w dotychczasowym stanie, czyli zablokowaną sztabami. Trzeba bowiem uszanować istniejące status quo co do stanu posiadania w tej świątyni sześciu różnych Kościołów: greckoprawosławnego, rzymskokatolickiego, ormiańskiego, syryjskiego, koptyjskiego i etiopskiego.
Również władze Jordanii zaprotestowały przeciw wszczęciu niezgodnych z prawem międzynarodowym robót w chrześcijańskiej dzielnicy jerozolimskiego Starego Miasta. Notę z żądaniem natychmiastowego ich zaprzestania wręczono w Ammanie izraelskiemu ambasadorowi. W jordańsko-izraelskim traktacie pokojowym z 1994 r. zastrzeżono Jordanii odpowiedzialność za miejsca święte na terytoriach okupowanych przez Izrael.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.