Benedykt XVI przyjął na audiencji 14 grudnia premiera Czarnogóry, Milo Djukanovićia. Polityk spotkał się on następnie z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Dominique Mambertim.
Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej rozmowy szefa rządu Czarnogóry w Watykanie odbywały się w serdecznej atmosferze i stanowiły okazję do owocnej wymiany opinii na temat kwestii związanych z aktualną sytuacją międzynarodową, w tym w regionie Bałkanów oraz głównych związanych z nią wyzwań. Podkreślono pozytywny wkład mniejszości katolickiej w życie społeczne Czarnogóry.
Zwrócono też uwagę na pewne aktualne tematy, zwłaszcza zaangażowanie rządu w krzewienie pokoju i zgody między różnymi narodami i wyznawcami religii zamieszkującymi Czarnogórę.
Trzy czwarte spośród 672 tys, mieszkańców Czarnogóry wyznaje prawosławie, 18 proc. islam sunnicki, a 3,5 proc. katolicyzm. Złożona jest też tożsamość narodowa mieszkańców tego kraju. Jako Czarnogórców określa siebie 43 proc. jego mieszkańców, 1/3 stanowią Serbowie, a 5 proc. – Albańczycy.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.