Wietnamski Kościół rozpoczął odbudowę narodowego sanktuarium maryjnego w La Vang w archidiecezji Hue. W roku ubiegłym komunistyczny rząd oddał skonfiskowane tereny, a teraz rozpoczęły się roboty budowlane.
Ambitny plan zakłada zakończenie prac za niespełna rok, by 6 stycznia 2011 r w nowo wybudowanej bazylice odbyło się zakończenie Roku Jubileuszowego wietnamskich katolików świętujących 350-lecie pierwszych wikariatów apostolskich. Kosztorys projektu wyceniono na 25 mln dolarów, a całą sumę uzbierali dobroczyńcy. Nowa bazylika ma mieścić 5 tys. pielgrzymów, poza tym przy sanktuarium zaprojektowano centrum konferencyjne, kaplicę adoracji eucharystycznej, centrum rekolekcyjne, obiekty wystawowe oraz domy dla pielgrzymów. Stara bazylika została zniszczona w 1972 r. podczas wojny wietnamskiej.
Również władze lokalne zaangażowały się we wznoszenie narodowego sanktuarium Wietnamu. Na początku grudnia rozpoczęły budowę czterech dróg dojazdowych. „Nowe obiekty są specjalnie zaprojektowano do obsługi setek tysięcy pielgrzymów, którzy najliczniej odwiedzają sanktuarium w odpust Wniebowzięcia Matki Bożej – powiedział rektor sanktuarium w La Vang, ks. Jacob Le Si Hien. Dodał też, że do obowiązków strony kościelnej należy też przeniesienie 20 rodzin osiedlonych przez komunistów i mieszkających na terenie sanktuarium. Dla nich trzeba wybudować nowe domy – powiedział rektor seminarium.
Pierwsze objawienie Matki Bożej w La Vang zostało odnotowane podczas wielkiego prześladowania w 1798 r. Był to rok, w którym król Canh Minh wydał dekret nakazujący zburzenie wszystkich katolickich kościołów oraz seminariów duchownych. Wielu katolików z pobliskiego miasta Quang Tri schroniło się w głębokim lesie w La Vang. Ukrywający się cierpieli z powodu ostrego zimna, dzikich zwierząt, chorób typowych dla dżungli i głodu. Nocą chrześcijanie często zbierali się razem w małych grupkach, aby modlić się. Nieoczekiwanie pewnej nocy odwiedziła ich piękna Pani w długiej pelerynie, trzymającą Dzieciątko w ramionach, w towarzystwie dwóch aniołów. Wietnamczycy rozpoznali w objawiającej się Matkę Bożą. Maryja, pocieszając ich, kazała ugotować liście z pobliskich drzew i użyć wywaru jako lekarstwa. Obiecała też, że każdy, kto przyjdzie na to miejsce i będzie się modlić, otrzyma łaskę wysłuchania.
Mimo iż pierwszą kaplicę wzniesiono w wysokich górach w odosobnionym miejscu objawień, grupy ludzi odnajdywały ścieżki, aby przedrzeć się przez głęboką i niebezpieczną dżunglę i modlić się do Pani z La Vang. Stopniowo pielgrzymów z siekierami, mieczami, laskami i bębnami odstraszającymi dzikie zwierzęta zastąpili niosący flagi, kwiaty i różańce.
W kwietniu 1961 r. biskupi wietnamscy wybrali La Vang jako krajowy ośrodek maryjny. W sierpniu 1962 r. Jan XXIII podniósł kościół w La Vang do rangi bazyliki mniejszej. W 19 czerwca 1988 r. Jan Paweł II, podczas kanonizacji 117 Wietnamskich Męczenników, wielokrotnie podkreślił znaczenie sanktuarium i wyraził pragnienie, by w La Vang odbudowano bazylikę. Teraz życzenie Ojca Świętego spełnia się, a tamtejsi biskupi mają nadzieję, że Jubileusz Wietnamskiego Kościoła uświetni pielgrzymką do tego azjatyckiego kraju Benedykt XVI.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.