Benedykt XVI zmienił treść 5 kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego, dotyczących diakonatu oraz skutków formalnego odłączenia się od Kościoła.
W Watykanie ogłoszono papieskie motu proprio „Omnium in mentem”, dostosowujące normy prawne do treści Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz orzeczeń Papieskiej Komisji ds. Tekstów Prawnych.
Chodzi o kanony 1008 i 1009 Kodeksu Prawa Kanonicznego, których zmianę nakazał w 1998 r. Jan Paweł II w związku z modyfikacją n. 1581 Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dodano w nim, że „biskupi i kapłani otrzymują od Chrystusa misję i zdolność działania w osobie Chrystusa Głowy (in persona Christi Capitis), natomiast diakoni moc służenia ludowi Bożemu w «diakonii» liturgii, Słowa i miłosierdzia”. W związku z tym Benedykt XVI, po wysłuchaniu opinii kardynałów, watykańskich dykasterii, ekspertów oraz poszczególnych episkopatów postanowił, że zmodyfikowane zostaną kanony 1008 i 1009 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Nowe brzmienie kanonu 1008 jest następujące:
„Na mocy ustanowienia Bożego, przez sakrament kapłaństwa niektórzy spośród wiernych, naznaczeni w nim niezatartym charakterem, są ustanawiani świętymi szafarzami; są oni mianowicie konsekrowani i przeznaczeni ażeby - każdy odpowiednio do swojego stopnia - służyli ludowi Bożemu z nowego i szczególnego tytułu”.
Natomiast do kanonu 1009 Benedykt XVI dodał § 3:
„Ci, którzy zostali ustanowieni biskupami lub kapłanami otrzymują misję i zdolność działania w osobie Chrystusa Głowy, natomiast diakoni otrzymują moc służenia Ludowi Bożemu w diakonii liturgii, słowa i miłości”.
Ojciec Święty postanowił także, aby z kanonów mówiących o formach niezbędnych do ważności małżeństwa (1086, 1117, 1124) usunąć odniesienia do „aktu formalnego odłączenia się od Kościoła”. Wyłączały one z obowiązku zawarcia małżeństwa kanonicznego tych ochrzczonych, którzy porzucili Kościół, wchodząc na przykład do sekt, czy też czyniąc to, aby nie płacić, jak to ma miejsce w niektórych krajach, podatków kościelnych. Powstały w związku z tym komplikacje duszpasterskie, kiedy osoby te chciały powrócić do Kościoła. Praktycznymi konsekwencjami nowych uregulowań jest to, że osoby w takiej sytuacji będą traktowane przez Kościół jak katolicy, którzy zawarli małżeństwo w urzędzie stanu cywilnego, tzn. nieuznawane przez Kościół za ważne. Ułatwia to powrót tej kategorii wiernych do Kościoła i uregulowanie ich sytuacji małżeńskiej.
Nowe normy wejdą w życie trzy miesiące po opublikowaniu motu proprio w "Acta Apostolicae Sedis".
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.