Francuska centrala związkowa CGT wzywa do strajku przeciw reformom Macrona

Centrala związkowa CGT wezwała we wtorek wszystkie francuskie firmy do strajku przeciw reformom rynku pracy prezydenta Emmanuela Macrona; protest miałby się odbyć 12 września. Uelastycznienie prawa pracy jest jednym z priorytetów nowego rządu Francji.

"Powrót do szkół we wrześniu musi być czasem oporu, czasem działania (...) i pracy nad zmianą gospodarczą i społeczną" - głosi komunikat wydany przez zarząd CGT.

Związana z komunistami i bardzo wojownicza centrala CGT zrzesza niespełna 3 proc. francuskich pracowników, ma jednak wielką zdolność do mobilizowania ludzi niezadowolonych.

Pod koniec maja francuskie media poinformowały, że aby zreformować rynek pracy, Macron chce sięgnąć po dekrety, i to już tego lata.

Próby zreformowania rynku pracy za prezydentury Francois Hollande'a doprowadziły do rozłamu wśród rządzących socjalistów i do masowych protestów oraz strajków organizowanych na wezwanie central związkowych.

Macron chce przyśpieszyć wdrażanie stosownych ustaw, a jednocześnie poprzedzić je konsultacjami, zarówno ze związkowcami, jak i przedstawicielami organizacji pracodawców.

W ubiegłym roku rząd premiera Manuela Vallsa zdołał doprowadzić do przyjęcia ustawy mającej uelastycznić rynek pracy i pomóc w walce z bezrobociem dopiero wtedy, gdy skorzystał z możliwości przewidzianej w art. 49 ust. 3 konstytucji, który pozwala na wprowadzenie ustawy bez poddawania jej pod głosowanie w parlamencie.

Przeforsowanie tej ustawy, a wcześniej debata nad nią sprawiły, że Francja była w ubiegłym roku wielokrotnie paraliżowana przez strajki.

Na wezwania związkowców, w tym CGT, stanęły francuskie koleje państwowe, strajkował sektor energetyczny, piloci linii Air France i paryscy śmieciarze. Na ulice wychodzili studenci i licealiści.

Szef CGT Philippe Martinez zatrząsł wtedy Francją; na wezwanie jego centrali zastrajkowały rafinerie, paraliżując dostawy paliwa w takim stopniu, że rząd musiał uruchomić rezerwy strategiczne i zwiększyć import. A gdy prasa odmówiła opublikowania komunikatu Martineza, jego związkowcy zablokowali 26 maja druk i dystrybucję prawie wszystkich ważniejszych dzienników.

Masowe protesty towarzyszyły też w 2006 roku podjętym przez prezydenta Jacques'a Chiraca próbom rozluźnienia przepisów regulujących zatrudnianie młodych ludzi i podniesieniu wieku emerytalnego przez Nicolasa Sarkozy'ego w 2010 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, PAP, RZĄD, STRAJK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »