W Białymstoku, gdzie prawosławni w większości obchodzą Boże Narodzenie trzynaście dni po katolikach, w czwartek po południu tylko w jednej cerkwi będzie świąteczne nabożeństwo, czyli oficjum bożonarodzeniowe. Odprawiane jest specjalnie dla tej nielicznej w mieście grupy wiernych prawosławnych, którzy teraz obchodzą Boże Narodzenie.
Odprawione zostanie w świątyni pod wezwaniem Marii Magdaleny w centrum miasta, z której korzysta duszpasterstwo wojskowe. W tym roku oficjum rozpocznie się o godz. 16.00, czyli wcześniej niż w poprzednich latach. Jak powiedział PAP proboszcz białostockiej prawosławnej parafii wojskowej, ks. ppłk Igor Siegień, to prośba wiernych, którzy chcą móc wcześniej zasiąść do wieczerzy wigilijnej.
Białostockie oficjum, to w województwie podlaskim jedyne takie nabożeństwo. Rokrocznie przychodzi na nie około stu osób, jeszcze mniej jest ich tam na świątecznej liturgii w pierwszy dzień świąt rano.
Prawosławni obchodzący Boże Narodzenie w tym terminie, to przede wszystkim osoby z małżeństw mieszanych, których wiele obchodzi święta w dwóch terminach, uczestnicząc w nabożeństwach w kościołach i cerkwiach.
Są to także osoby wyznania prawosławnego, które przyjechały do Białegostoku z innych regionów kraju i są przyzwyczajone do Bożego Narodzenia w tym terminie. Ks. Siegień mówi, że większość z tych osób widuje w swojej cerkwi parafialnej jedynie raz do roku.
Prawosławni w tej części kraju Boże Narodzenie obchodzą tradycyjnie według kalendarza juliańskiego. Wigilia przypada u nich 6 stycznia, a teraz trwa post. Ale w innych regionach kraju, zwłaszcza w dużych miastach (np. w Warszawie i Krakowie) prawosławne oficja bożonarodzeniowe 24 grudnia nie są czymś rzadkim. Np. zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczyć będzie w czwartek uroczystościom w Warszawie.
Nie ma danych mówiących o tym, jak duża część prawosławnych w naszym kraju obchodzi Boże Narodzenie w grudniu, czyli razem z katolikami. Duchowni podkreślają, że to decyzja wiernych, który termin wybierają.
Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują, że w całym kraju jest ok. 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego, z czego połowa mieszka w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku i południowo-wschodniej części tego regionu.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.