Reklama

Coraz mniej Bożego Narodzenia w Bożym Narodzeniu

Coraz mniej tradycyjnych symboli świątecznych widać w miejscach publicznych podczas świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii - zauważa w czwartek dziennik "El Mundo". Według gazety swoistą autocenzurę stosuje zarówno administracja państwowa, jak i handlowcy w swoich sklepach.

Reklama

Kierują się oni opinią, że eksponowanie symboli religijnych dyskryminuje inne religie, a wiara powinna pozostawać w sferze prywatnej.

"El Mundo" przypomniał, że to ten argument przeważył w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, który zadecydował o usunięciu symbolu krzyża ze szkół we Włoszech, a także przyczynia się do demontowania szopek z miejsc publicznych na życzenie niektórych obywateli.

Według dziennika teza ta, realizowana w sposób ekstremalny, prowadzi do absurdu.

"Tak naprawdę, kto broni idei, że nie można narzucać innym określonej koncepcji świata, w rzeczywistości usiłuje narzucić swoją własną" - zaznacza gazeta. "Ale przede wszystkim symbole religijne, jak szopka, Trzej Królowie, Dzieciątko Jezus, są dziedzictwem naszej kultury i mają wartość ponad partykularnymi wierzeniami" - dodaje.

"Koncepcja cywilizacji jest nierozerwalnie związana z obszarem wiary i tradycji. Właśnie usiłowanie wycięcia tych elementów za pomocą skalpela rozumu jest nieracjonalne i zupełnie bez głowy" - ocenia dziennika.

El Mundo zwrócił uwagę, że walczy się o utrzymanie dawnych tradycji na wsi i przeznacza duże środki pieniężne np. na zachowanie dawnych języków.

Tymczasem władze Madrytu na Boże Narodzenie oświetliły ulice miasta motywami abstrakcyjnymi - rozwieszone lampki mogą służyć równie dobrze na te święta, jak i na Międzynarodowy Dzień Książki.

"A przecież Boże Narodzenie ma sens w tym, czym jest, przypomina o przybyciu na świat Jezusa w stajence w Betlejem" - komentuje "El Mundo". Boże Narodzenie odnosi się do narodzin Jezusa. Pominiecie tego faktu w imię "poprawności politycznej" jest bezsensowne, gdyż - aby być konsekwentnym - należałoby zmienić nazwę tych świąt albo całkowicie je znieść. To samo dotyczy Wielkanocy i wszystkich tradycji chrześcijańskich - podkreśla gazeta.

Według dziennika rezultat może być podobny do efektów wprowadzenia w 1793 roku francuskiego kalendarza rewolucyjnego, w którym m.in. miesiące podzielono na dekady zamiast tygodnie.

"Tradycje jednoczą społeczeństwo, a Boże Narodzenie to także okazja do budowania lepszego społeczeństwa. Usiłowanie zrobienia z tych świąt czegoś, czym nie są, to rzucanie kamieni na swój własny dach" - konkluduje dziennik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama