W sprawie uchodźców kierunek wskazuje Jezus, nie politycy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podjął temat uchodźców i migrantów podczas odpustu Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu w archidiecezji poznańskiej.

W kwestii gościnności wobec uchodźców i migrantów kierunek chrześcijaninowi ukazuje Jezus, a nie postanowienia polityki, ekonomii czy kultury. Jezus zaś mówi: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” – uważa abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podjął temat uchodźców i migrantów podczas odpustu Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu w archidiecezji poznańskiej.

„Wyjście naprzeciw Jezusowemu wezwaniu nie jest proste” – zauważył abp Gądecki. Metropolita poznański w kontekście gościnności okazanej Elizeuszowi i uczniom Chrystusa nawiązał do nasilających się w naszych czasach ruchów migracyjnych, które wzbudzają nieufność i wrogość, a także kwestionują tradycyjny sposób życia społeczeństw i naruszają horyzont kulturowy i społeczny, z którym się stykają.

„Z jednej strony w sumieniu odczuwamy wezwanie do tego, by konkretnie wypełniać przykazanie miłości, które pozostawił nam Jezus, kiedy utożsamiał się z obcym przybyszem, z człowiekiem cierpiącym, ze wszystkimi niewinnymi ofiarami przemocy i wyzysku. Z drugiej jednak, z powodu słabości naszej natury, doświadczamy pokusy zachowania roztropnego dystansu w stosunku do tych ludzi” – mówił abp Gądecki w nawiązaniu do adhortacji papieża Franciszka Evangelii Gaudium.

Zastanawiając się nad tym, co zrobić, by integracja zapobiegała ryzyku dyskryminacji, abp Gądecki przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła musimy przejść od postawy obronnej, nacechowanej strachem, do postawy opartej na kulturze spotkania, jedynej, która potrafi budować świat bardziej sprawiedliwy i braterski.

„Migranci są naszymi braćmi i siostrami poszukującymi lepszego życia, z dala od ubóstwa, głodu, wyzysku i niesłusznego podziału zasobów naszej planety, które powinny być rozdzielone równo między wszystkich ludzi. A zresztą czyż nie jest pragnieniem każdego z nas poprawienie własnych warunków życiowych i osiągnięcie uczciwego i słusznego dobrobytu, który by mógł dzielić ze swoimi bliskimi?” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Ruchy migracyjne nabrały dziś tak wielkich rozmiarów, że tylko systematyczna i konkretna współpraca, w którą włączyłyby się państwa i organizacje międzynarodowe, może skutecznie je uregulować i nimi pokierować. W istocie, migracje domagają się reakcji wszystkich” – zauważył abp Stanisław Gądecki.

Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w zachodniej Wielkopolsce. Cudowną figurę Maryi wykonaną z pnia lipowego w XV wieku koronowano papieskimi koronami w 2005 r. Ośmiodniowy odpust na początku lipca gromadzi tysiące pątników z Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Na kolejnych stronach publikujemy pełny tekst homilii.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
 • meleks
  03.07.2017 07:28
  „Migranci są naszymi braćmi i siostrami poszukującymi lepszego życia, z dala od ubóstwa, głodu, wyzysku i niesłusznego podziału zasobów naszej planety, które powinny być rozdzielone równo między wszystkich ludzi. A zresztą czyż nie jest pragnieniem każdego z nas poprawienie własnych warunków życiowych i osiągnięcie uczciwego i słusznego dobrobytu," - Te słowa hierarchy to dowód czarno na białym, że naszym hierarchom nie chodzi o żadne korytarze humanitarne, żadną czasową pomoc dla poszkodowanych, żadne wspieranie prześladowanych braci w wierze, tylko o przyjęcie do nas tych hord młodych byczków-nierobów ze smartfonami w dłoniach.
 • Gość
  03.07.2017 07:46
  Biskup Gądecki, będzie mógł oddać swój głos, gdy zostanie zorganizowane referendum w sprawie przyjmowania imigrantów do Polski.
 • JAWA25
  03.07.2017 10:23
  nakazał tez Jezus odróżniać religię od polityki (Mt 22, 21) "figurę Maryi wykonaną z pnia lipowego w XV wieku koronowano" po co? Jezus przykazał tak robić?
 • Poznanianka
  03.07.2017 22:33
  Księże Arcybiskupie, ponieważ Ksiądz ostatnio bardzo często kieruje do nas - wiernych "słowo pasterskie" o uchodźcach, migrantach, przybyszach pozwolę sobie zacytować fragment przemówienia do kapłanów (1976 rok) Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił między innymi tak:
  "[...] Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich.
  Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej Ojczyzny. Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment. Oto cesarz Otto III kusi Bolesława Chrobrego, czyni go patrycjuszem rzymskim i chce go ściągnąć do Rzymu. Ale król nie dał się wyciągnąć z Polski, z ubogiego Gniezna, na forum rzymskie. Został w swoim kraju, bo był przekonany, że jego zadanie jest tutaj.
  Naprzód umocnić musi swoją ojczyznę, a gdy to zrobi, pomyśli o innych, o sąsiadach.
  Niestety, u nas dzieje się trochę inaczej – „zbawia” się cały świat, kosztem Polski.
  To jest zakłócenie ładu społecznego, które musi być co tchu naprawione, jeżeli nasza Ojczyzna ma przetrwać w pokoju, w zgodnym współżyciu i współpracy, jeżeli ma osiągać upragniony ład gospodarczy.
  Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny [..." - tyle PRYMAS TYSIĄCLECIA!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »