Korona dla sandomierzanki

Przez dwa dni w Sandomierzu będzie trwał Jarmark Jagielloński połączony z Turniejem i Festynem Rycerskim.

Na Starym Rynku Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w inscenizacji historycznej przybliżyła akt koronacji żony Władysława Jagiełły Elżbiety Granowskiej z domu Pileckiej, wojewodzianki sandomierskiej, na królową Polski.

Korona dla sandomierzanki   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pokazy historyczne na rynku sandomierskim W sobotę już od samego rana kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało artystyczne rękodzieło, a także wyroby kulinarne. Można było skosztować m.in.: chleba pieczonego na zakwasie, staropolskich serów, wędlin oraz miodu pitnego czy myśliwskich mięsnych przysmaków. Można było kupić kunsztownie wykonane wyroby z drewna, szkła oraz naturalnych materiałów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od drewnianych zabawek dla dzieci, poprzez chusty z jedwabiu, ceramikę, skończywszy na gustownej biżuterii dla kobiet.

Korona dla sandomierzanki   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Przybycie króla Jagiełły z małżonką Na zielonym skwerze przy katedrze swoje obozowisko rozbili dawni rzemieślnicy, którzy prezentowali ginące rzemiosła. Odbyły się pokazy kowalstwa, tkactwa, drukarstwa i gotyckiej kaligrafii.

Punktem centralnym obchodów Jarmarku Jagiellońskiego były występy i pokazy inscenizacji historycznych. Jako pierwsza na Rynku Starego Miasta odbyła się koronacja żony Władysława Jagiełły Elżbiety Granowskiej z domu Pileckiej, wojewodzianki sandomierskiej, na królową Polski.

Korona dla sandomierzanki   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Inscenizacja koronacji wojewodzianki sandomierskiej na królową Polski - To arcyciekawa, choć trochę zapomniana postać w historii Polski i naszego miasta. Elżbieta była trzecią żoną Władysława Jagiełły. Okoliczności tego małżeństwa są bardzo ciekawe. Jagiełło znał dużo wcześniej Elżbietę, gdyż jej matka była jego matką chrzestną. Zakochali się w sobie prawdopodobnie w Nowym Korczynie, gdzie Jagiełło spotkał Elżbietę, gdy przebywał tam w związku z Mszą św. za swoją poprzednią małżonkę. Elżbieta była już wtedy wdową z czworgiem dzieci i, jak na tamte czasy, nie była kobietą młodą - miała ponad 40 lat. Jednak, mimo sprzeciwów doradców, król postanowił poślubić Elżbietę. Stało się to w kościele w Sanoku w maju 1417 r. - opowiada Karol Bury, kasztelan sandomierski.

Korona dla sandomierzanki   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Przekazanie atrybutów władzy królewskiej Elżbieta była córką wojewody sandomierskiego Ottona z Pilczy. - Jagiełło postanowił także ukoronować swoją małżonkę. Stąd odtwarzamy to wydarzenie podczas tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego, aby podkreślić postać wielkiej sandomierzanki, która stanęła u boku wielkiego Jagiellona - podkreśla K. Bury.

Korona dla sandomierzanki   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pasowanie na rycerzy Po akcie koronacji odbyły się pasowanie nowych rycerzy z drużyny królewskiej i bal dworski.

W sobotnie popołudnie na błoniach sandomierskich rozegrano turniej kopijniczy oraz zaprezentowano popisy piechoty średniowiecznej i artylerii królewskiej.

Korona dla sandomierzanki   ks. Tomasz Lis /Foto Gość Jarmark Jagielloński w Sandomierzu Równolegle na scenie na Starym Mieście odbył się koncert zespołu Kipikasza, który zaprezentował autorskie aranżacje polskiej muzyki tradycyjnej.

Wieczorem zaplanowano pokazy teatru ognia i nocny przemarsz wojsk królewskich z pochodniami po ulicach Starego Miasta.

Turyści i mieszkańcy bardzo licznie gromadzili się na pokazach inscenizacyjnych i spacerowali pomiędzy kramami średniowiecznego jarmarku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Alexis
  15.09.2017 20:54
  "Elżbiety Granowskiej z domu Pileckiej"? Dlaczego nie Czamborowa-Hiczyńska-Granowska-Jagiełłowa? Litości! Wtedy nie używano jeszcze nazwisk ani panieńskich ani po mężu. Królowa przed ślubem i po ślubie nazywała się Elżbieta z Pilczy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  28°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  wiecej »