„Pragniemy nadal pogłębiać zaufanie między Taizé a Kościołem w Polsce” – powiedział KAI przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois. Wyraził wdzięczność biskupom, którzy bardzo licznie przybyli na 32. Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu.
Br. Alois zaznaczył, że ogromne wrażenie wywiera na nim liczna obecność kardynałów i biskupów, którzy przybyli do Poznania. Są to nie tylko hierarchowie z Polski, ale także innych krajów: z Francji, Włoch, Belgii czy Holandii. Dotychczas na żadne spotkanie nie przybyło ich tak wielu. „Dla nas jest to znak zaufania, jakie Kościół w Polsce żywi wobec Taizé. Rzecz jasna myślę o bratcie Roger i Janie Pawle II, ich spotkaniach w Polsce przed październikiem 1978 r. Od tych czasów datuje się głęboka więź zaufania, którą pragniemy podejmować jako dziedzictwo pozostawione nam przez Jana Pawła II i brata Rogera. Pragniemy nadal pogłębiać to zaufanie między Taizé a Kościołem w Polsce” – powiedział przeor Taizé.
Br. Alois podkreślił niezwykłą gościnność poznaniaków, zarówno w poszczególnych parafiach jak też rodzinach. „W niewielu miastach Europy byliśmy świadkami takiej mobilizacji młodych, by przyjąć swych rówieśników z innych stron świata” – stwierdził. Przełożony ekumenicznej wspólnoty z Taizé zgodził się, że były już spotkania liczniejsze, choć poznańskie można porównywać pod tym względem do spotkania w Zagrzebiu, przed trzema laty. Wskazał, że w ostatnim okresie pojawiały się dwie przeszkody zwłaszcza dla młodych z Ukrainy i Rumunii: trudności gospodarcze, sprawiające, że podróż jest poważnym wydatkiem, oraz kwestie związane z epidemią nowej odmiany grypy. „Należy też podkreślić, że w Poznaniu, jak na rzadko którym spotkaniu europejskim wyczuwa się intensywną atmosferę modlitwy” - zaznaczył br. Alois.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.