Wieczorna modlitwa o pokój na świecie w poznańskich parafiach i powitanie Nowego Roku będą głównymi punktami trzeciego dnia trwającego od wtorku w stolicy Wielkopolski 32. Europejskiego Spotkania Młodych.
Modląc się o pokój, młodzi chrześcijanie będą polecać Bogu także „dzieci porzucone, aby odnalazły pokój u ludzi, którzy je przyjmą” oraz „pełniących odpowiedzialne zadania w życiu publicznym, aby pracowali z prawością i dla dobra wszystkich”.
Następnie tuż przed północą, także w parafiach, rozpocznie się Święto Narodów, podczas którego pielgrzymi powitają 2010 rok. Każda z uczestniczących w spotkaniu grup narodowościowych zaprezentuje pieśni, tańce i zwyczaje swoich regionów.
Wcześniej pielgrzymi spotkają się w parafiach na porannej modlitwie, a w ciągu dnia wezmą udział w międzynarodowych grupach w spotkaniach tematycznych i warsztatowych. Spotkają się m.in. z osobami niepełnosprawnymi i członkami Wspólnoty „Barka”, która pomaga bezdomnym.
Ważnym wydarzeniem będzie dialog między metropolitą poznańskim i inicjatorem obchodów Dnia Judaizmu w Polsce, arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, a Naczelnym Rabinem Polski, Michaelem Schudrichem. Obaj dyskutować będą na temat: „Abraham, nasz ojciec w wierze”.
Wczesnym wieczorem w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się wspólna modlitwa z udziałem braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, organizatorów Europejskich Spotkań Młodych. W czasie czuwania medytację wygłosi tradycyjnie jej przeor, brat Alois.
Wśród ponad 30 tysięcy osób, które przybyły do stolicy Wielkopolski, obok Polaków największe grupy narodowościowe stanowią Ukraińcy, Francuzi, Niemcy, Włosi i Portugalczycy. Na czuwanie przybyli też ich rówieśnicy z krajów Azji, Afryki i obu Ameryk.
Zrzeszająca katolików i protestantów ekumeniczna Wspólnota z Taizé od ponad 30 lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych w różnych miastach Starego Kontynentu. W 1989 i 1995 roku gospodarzem spotkania był Wrocław, a w 1999 roku – Warszawa.
32. Europejskie Spotkanie Młodych zakończy się 2 stycznia 2010 roku.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.