Wieczorna modlitwa o pokój na świecie w poznańskich parafiach i powitanie Nowego Roku będą głównymi punktami trzeciego dnia trwającego od wtorku w stolicy Wielkopolski 32. Europejskiego Spotkania Młodych.
Modląc się o pokój, młodzi chrześcijanie będą polecać Bogu także „dzieci porzucone, aby odnalazły pokój u ludzi, którzy je przyjmą” oraz „pełniących odpowiedzialne zadania w życiu publicznym, aby pracowali z prawością i dla dobra wszystkich”.
Następnie tuż przed północą, także w parafiach, rozpocznie się Święto Narodów, podczas którego pielgrzymi powitają 2010 rok. Każda z uczestniczących w spotkaniu grup narodowościowych zaprezentuje pieśni, tańce i zwyczaje swoich regionów.
Wcześniej pielgrzymi spotkają się w parafiach na porannej modlitwie, a w ciągu dnia wezmą udział w międzynarodowych grupach w spotkaniach tematycznych i warsztatowych. Spotkają się m.in. z osobami niepełnosprawnymi i członkami Wspólnoty „Barka”, która pomaga bezdomnym.
Ważnym wydarzeniem będzie dialog między metropolitą poznańskim i inicjatorem obchodów Dnia Judaizmu w Polsce, arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, a Naczelnym Rabinem Polski, Michaelem Schudrichem. Obaj dyskutować będą na temat: „Abraham, nasz ojciec w wierze”.
Wczesnym wieczorem w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się wspólna modlitwa z udziałem braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, organizatorów Europejskich Spotkań Młodych. W czasie czuwania medytację wygłosi tradycyjnie jej przeor, brat Alois.
Wśród ponad 30 tysięcy osób, które przybyły do stolicy Wielkopolski, obok Polaków największe grupy narodowościowe stanowią Ukraińcy, Francuzi, Niemcy, Włosi i Portugalczycy. Na czuwanie przybyli też ich rówieśnicy z krajów Azji, Afryki i obu Ameryk.
Zrzeszająca katolików i protestantów ekumeniczna Wspólnota z Taizé od ponad 30 lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych w różnych miastach Starego Kontynentu. W 1989 i 1995 roku gospodarzem spotkania był Wrocław, a w 1999 roku – Warszawa.
32. Europejskie Spotkanie Młodych zakończy się 2 stycznia 2010 roku.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.