Dla mnie najważniejsze jest to, aby się odbyła reforma wymiaru sprawiedliwości bo na to czekają Polacy; prezydent zgłosił swoją propozycję, którą uważam, że parlament rozważy - oświadczyła we wtorek w Sejmie premier Beata Szydło.
Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym w jej obecnym kształcie, jeśli Sejm nie uchwali jego projektu ustawy ws. KRS.
Propozycję prezydenta skomentowała w Sejmie w rozmowie z dziennikarzami premier Beata Szydło. "Dla mnie najważniejsze jest to, aby się odbyła reforma wymiaru sprawiedliwości, bo na to czekają Polacy. Reforma jest potrzebna" - powiedziała.
"Oczywiście prezydent zgłosił w tej chwili swoją propozycję, którą uważam, że parlament rozważy" - dodała szefowa rządu.
Premier Szydło podkreśliła jednocześnie, że Polacy oczekują dzisiaj "wymiaru sprawiedliwości, który będzie im służył dobrze i uczciwie". "To jest dzisiaj cel rządu, to jest cel Prawa i Sprawiedliwości, żebyśmy taką reformę wprowadzili i te zmiany, które proponujemy ku temu zmierzają" - mówiła.
W ubiegłym tygodniu zakończyły się parlamentarne prace nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz nowelizacja czeka na decyzję prezydenta. Ta nowela ustawy o KRS - której projekt przygotował rząd - przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm (obecnie wybierają ich środowiska sędziowskie).
Prezydent zaproponował w swym projekcie, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów.
Prezydent oświadczył też, że nie podpisze projektowanej ustawy o Sądzie Najwyższym w jej obecnym kształcie, jeśli Sejm nie uchwali najpierw jego projektu zmian w ustawie o KRS.
W projekcie posłów PiS ustawy o Sądzie Najwyższym - którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie - jest m.in. zapis zgodnie, z którym mają wygasnąć kadencje obecnych sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem osób wskazanych przez ministra sprawiedliwości.
Jednak we wtorek rano wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział o dwóch poprawkach, z których jedna zakładać ma, że sędziów, których kadencje nie zostaną wygaszone, będzie wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa, nie minister sprawiedliwości.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.