Konsekracja nowego biskupa Kościoła luterańskiego

6 stycznia odbędzie się w kościele luterańskim Świętej Trójcy w Warszawie konsekracja i wprowadzenie na urząd nowego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego), biskupa elekta Jerzego Samca.

Udział w tych ważnych dla polskich luteran uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele Kościołów ewangelickich m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, państw bałtyckich, Ukrainy, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, a także goście ekumeniczni oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Biskup elekt zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp. Janusza Jaguckiego, który - według Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran - "był tajnym i świadomym współpracownikiem SB".

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podczas kwietniowych obrad w Warszawie w ub. roku postanowił skrócić o rok kadencję biskupowi Jaguckiemu na stanowisku zwierzchnika Kościoła (kadencja trwa 10 lat), a swoją funkcję będzie pełnił do momentu wyboru nowego zwierzchnika.

Ten sam Synod w październiku, dokonał wyboru nowego zwierzchnika, którym w pierwszej turze został wybrany prezes Synodu Kościoła, proboszcz parafii ewangelickiej w Gliwicach, ks. Jerzy Samiec. Urząd obejmie on 6 stycznia.

Ks. Samiec po wyborze na biskupa mówił, że głównym celem Kościoła jest "głoszenie Ewangelii na różne sposoby poprzez m.in. misję i ewangelizację, diakonię, edukację religijną i kulturę".

W kwestii lustracji biskup elekt zapowiedział, że z urzędu stanie na czele Kolegium Komisji Historycznej, co pozwoli na usprawnienie jej działania. Jednocześnie stanowczo opowiedział się przeciwko "dzikiej lustracji", podkreślając konieczność pokazania również heroicznych postaw zarówno duchownych, jak i świeckich w okresie PRL.

Mówiąc o sposobach wypełniania urzędu biskupa, ks. Samiec podkreślił, że chce pracować kolegialnie, kładąc nacisk na talenty i umiejętności zarówno świeckich, jak i duchownych członków Kościoła.

Biskup Kościoła jest duchownym zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje jego pracami jako prezes Konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami Kościoła. Ordynuje (wyświęca) duchownych oraz biskupów. Wybierany jest przez Synod na 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Jerzy Samiec urodził 27 marca 1963 r. w Cieszynie. W latach 1983-1988 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ordynowany (wyświęcony) w Zabrzu 22 stycznia 1989 r. Od ordynacji pracuje w parafii ewangelickiej w Gliwicach, a od 1994 r. jako proboszcz. Od 1998 r. jest członkiem Synodu Kościoła, a w 2007 r. Synod wybrał go swym prezesem. W Gliwicach był współorganizatorem Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Ewangelickiego. Zainteresowany głównie misją i ewangelizacją.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (luterański) jest trzecim co do wielkości Kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym Kościołem protestanckim w naszym kraju. Liczy ok. 75 tys. wiernych zgromadzonych w sześciu diecezjach. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Najwyższym organem władzy ustawodawczej Kościoła jest Synod, który wybiera Konsystorz (władza wykonawcza), Radę Synodalną i Biskupa Kościoła, reprezentującego Kościół na zewnątrz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »