"Ekstremizm lewicowy akceptowany przez część Niemców"

Zagrożenie lewicowym ekstremizmem było w Niemczech od zawsze lekceważone - powiedział w rozmowie z PAP Klaus Schroeder, politolog i historyk Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego.

Jego zdaniem, skupiono się w debacie na temat ekstremizmów tak bardzo na islamizmie i skrajnej prawicy, że "zapomniano zupełnie o przestępstwach na tle lewicowym".

Schroeder przypomniał o długiej historii przemocy na tle skrajnie lewicowym w Niemczech: "Z brutalnym ekstremizmem lewicowym mamy do czynienia od dziesięcioleci. Obecnie przeżywamy ponowne nasilenie przemocy. Należy jednak pamiętać o tym, że skłonność do przemocy była od początku w tym środowisku".

Naukowiec skomentował rozruchy, które towarzyszyły szczytowi G20 w Hamburgu 7 i 8 lipca. "Przypomniały one społeczeństwu, że istnieje także przemoc skrajnie lewicowa". Wyraził jednak obawę, że temat "zniknie po kilku tygodniach z debaty publicznej". W centrum uwagi staną wkrótce "znowu islamizm i ekstremizm prawicowy" - powiedział.

Wykładowca Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego zwrócił również uwagę na "szeroką akceptację" dla ekstremizmu lewicowego w środowiskach lewicowych. Z jego relacji wynika, iż istnieją ponadto "powiązania" między środowiskiem skrajnie lewicowym a ugrupowaniami politycznymi - np. Zielonymi czy partią Lewica.

Postawę akceptującą dla poglądów skrajnie lewicowych dostrzegł poza tym w częściach społeczeństwa niemieckiego, które "spostrzegają ekstremizm lewicowy inaczej niż ekstremizm prawicowy." "Część społeczeństwa niemieckiego podziela poglądy antykapitalistyczne. Podobnie jak środowiska skrajnie lewicowe jest ona nastawiona krytycznie wobec ustroju demokracji parlamentarnej" - powiedział.

Według Schroedera "jest wielu Niemców o nastawieniu liberalno-lewicowym", którzy "akceptują przemoc skrajnie lewicową". Uważają oni, że "cele ekstremistów lewicowych są dobre, a cele uświęcają środki". To nastawienie spowodowało, iż "lewicowi zadymiarze mieli w Hamburgu więcej zwolenników niż przeciwników" - tłumaczy politolog.

Zupełnie w inny sposób ocenił debatę nad zagrożeniem lewicowym ekstremizmem w Niemczech Peter Ullrich, socjolog Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, badacz ruchów społecznych. Zdaniem naukowca po wydarzeniach w Hamburgu powstał "sztuczny, medialny i zupełnie niepotrzebny scenariusz katastroficzny". "W przededniu szczytu G20 były podsycane emocje - częściowo także przez policję" - powiedział PAP.

Wykładowca uważa, że "zdecydowanie poważniejszym problemem jest ekstremizm prawicowy". Podtrzymuje ponadto tezę, że "skrajna prawica jest za nierównością ludzi, lewicowa z kolei za równością i solidarnością".

Ostrzeżenia publiczne przed rosnącym zagrożeniem lewicowym ekstremizmem określił jako "subiektywne prognozy", które "błędnie umiejscawiają w pełni demokratyczne i zgodne z prawem stanowiska w sferze tego, co nie jest do zaakceptowania".

Zdaniem socjologa "to przede wszystkim mienie - przykładowo w postaci obiektów kolei państwowej, samochodów luksusowych czy pojazdów militarnych - stanowiło w ostatnich latach cel przemocy lewicowej". Ludzie natomiast - w mniejszym stopniu.

Rzeczywiste zagrożenie lewicowym ekstremizmem dla społeczeństwa uważa on ponadto za "nieporównywalne mniejsze" niż zagrożenie ze strony skrajnej prawicy. "Ktoś podsyca tu panikę" - podsumował Ullrich.

7 i 8 lipca doszło podczas szczytu G20 w Hamburgu do gwałtownych starć demonstrantów antyglobalistycznych, anarchistycznych oraz skrajnie lewicowych z policją. Wydarzenia towarzyszące szczytowi wywołały w Niemczech debatę publiczną na temat zagrożenia lewicowym ekstremizmem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PAP, PARTIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • M
  29.07.2017 16:28
  Największy ekstremizm lewicowi siedzi w Brukseli. Przynajmniej w większości.
 • po prostu
  30.07.2017 11:35
  nie ma lewicowego czy prawicowego ekstremizmu. Jest po prostu ekstremizm.
 • kskiba19
  30.07.2017 12:23
  A Hitler i spółka to prawicowy niby był? Zwyczajnie tradycja taka chyba.
 • (wujek) Olek
  30.07.2017 14:16
  Niemcom wpojono głęboką wiarę w to, że prawica to szczyt zacofania i zła, a lewica przynosi zawsze dobry postęp. Nie są świadomi, że od 1933 w Niemczech już nie ma już konserwatystów, klasycznej "prawicy", są sami "postępowi", w tradycji rewolucji francuskiej markiza de Sade. "Postępowi" to dzisiaj wszystkie partie poza AfD/NPD, ci ostatni "prawicowi", uważani za spadkobierców NSDAP, co sie w przypadku NPD może nawet zgadza, jedyna partia deklarująca sie przeciwko tęczowości (co dziwi, bo elity SA były przesączone tęczowymi). Za tamtych czasów komuniści i narodowi socjaliści mieli podobne poglądy co do sytuacji społeczeństwa i braku tolerancji wobec przeciwnika, lewicowi internacjonaliści chcieli dyktaturę proletariatu a narodowi socjaliści dyktaturę wyższej jakości rasy, jedni i drudzy powoływali sie jak najbardziej na "naukę", raz Marxa, raz Darwina, zresztą Hitler nazywał sie sam prawdziwym marksistą (Rozmowy z Hitlerem, Rauschning) i pogromcą religii. Dzisiaj nie ma wyboru na klasycznym spektrum 180 stopni, z lewej do prawej, jak sie uczyliśmy o prawdziwej demokracji, dzisiaj wszystkie partie są na pierwszych 45 stopniach z lewej. "Demokracja" jak za komuny, dla samych swoich. Nie ma wyboru poza wyborem "lewackiego diabła", jakiejś z "uznanych" i "demokratycznych" partii, zawsze mniej lub bardziej tęczowych/neoliberalnych, bo z definicji dobrych, albo "prawicowego belzebuba, kogoś wyklętego i z definicji "złego". Kto nie chce (więcej!) tęczowości, neoliberalizmu, globalizacji, gender i jedynie słusznej prawdy nie ma na kogo głosować, albo głosuje na kogoś, który jest może w stanie ten skostniały system rozbić. Podobnie jak w USA, gdzie ludzie z rozpaczy wybrali Trumpa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »