Izrael: Władze potępiają publiczne opluwanie chrześcijańskich duchownych

Plucie na chrześcijańskich duchownych i zakonnice na ulicach Jerozolimy przez niektórych ultraortodoksyjnych Żydów jednoznacznie potępiła ambasada izraelska przy Stolicy Apostolskiej.

Wielowiekowa praktyka publicznego opluwania wyznawców Jezusa – przez niektórych wyznawców judaizmu uznawana za akt pobożności – nasiliła się w Izraelu w ciągu ostatnich 20 lat.

Amerykański dwutygodnik „National Catholic Reporter” donosi, że władze izraelskie podjęły energiczne starania, by ukrócić te praktyki. Doprowadziły one ostatnio do oficjalnego spotkania pomiędzy ministrem spraw zagranicznych z przedstawicielami władz Jerozolimy oraz wyznawcami ortodoksyjnego odłamu judaizmu zwanego Haredi. Podczas tych rozmów wspominano o możliwych międzynarodowych reperkusjach spowodowanych takim zachowaniem w stosunku do chrześcijan.

Jednocześnie specjalne oświadczenie wydała ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej. Potępia ona w nim nękanie chrześcijańskich duchownych i dołącza specjalny list wydany przez Beth Din Tzedek – najwyższy trybunał rabinacki ultraortodoksyjnej wspólnoty Haredi w Jerozolimie.

„Wzywamy wszystkich, którzy mogą zakończyć te wstydliwe incydenty przez perswazję, by jak najszybciej podjęli kroki w celu usunięcie niebezpieczeństw, tak by nasza wspólnota mogła żyć w pokoju” – napisano w liście, podkreślając, że tego typu czyny mogą spowodować „tragiczne konsekwencje dla wspólnoty”

Również niektórzy z przywódców żydowskich wspólnot religijnych krytykowali ostatnio zachowanie niektórych studentów jesziwy, opluwających chrześcijańskich duchownych, chodzących w rejonie Starego Miasta w Jerozolimie. Ich zdaniem, takie zachowania może rodzić antysemityzm na świecie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »